Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Policie bilancovala
Uplynulý rok se Národní centrále proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) vydařil. Tvrdí to alespoň jejich výroční zpráva, kterou velení úřadu nyní zveřejnilo.
Podle ní NCOZ má nyní 811 policistů, což je oproti tabulkovému počtu podstav mínus 64 mužů a žen zákona. Podstav, i když podstatně menší, je také u civilních zaměstnanců. Podle zdrojů Security Magazínu z uvnitř útvaru jsou na vině mimo jiné potíže se získáváním počítačových expertů do sekce kybernetické kriminality. „Dostat do státních služeb, svázaných tabulkovými platovými řády, skutečně dobré odborníky, je těžké. Soukromý sektor policii, stát, prostě vždycky přeplatí,“ řekl pod podmínkou anonymity Security Magazínu vysoce postavený policista. „Stále probíhají výběrová a nabídková řízení na obsazení volných služebních míst,“ sdělil mluvčí NCOS Jaroslav Ibehej s tím, že už se ale podařilo obsadit služební místo ředitele sekce kybernetické kriminality. „Od 1. srpna 2016 do 31. prosince 2017 na volná místa našeho útvaru nastoupilo 128 policistů,“ uvedl Ibehej. Ani v minulém ročníku se ale dříve velmi kritizované protimafiánské a protikorupční centrále nevyhnuly četné personální rošády: z různých důvodů, mimo jiné pro neuspokojivé pracovní výsledky bylo ve stejné době z NCOS převeleno na jiné (služebně nižní) útvary Policie České republiky 34 policistů. Dalších 16 pak bylo převeleno k jiným bezpečnostním sborům, do nichž se počítají i zpravodajské služby. „Za dobu existence NCOZ od 1. srpna 2016 odešlo od nás do civilu celkem 62 policistů útvaru,“ dodal Ibehej.
I přes tyto rošády dokázal minulý rok NCOS dosáhnout žalovatelnosti 91 procent v rámci celkem 288 prověřovaných případů. Obvinění bylo sděleno celkem 533 osobám a během vyšetřování byl zajištěn majetek získaný trestnou činností v ceně 2 miliardy 688 milionů korun. Celkem NCOZ eviduje v současnosti více jak 730 rozpracovaných případů.
Tyto výsledky jsou o to cennější, že ani v uplynulém roce nebyla ukončena reorganizace NCOS. Došlo k rozdělení sekce závažné hospodářské trestné činnosti, když vznikla samostatné sekce finanční kriminality a sekce závažné hospodářské trestné činnosti a korupce. „Účelem je efektivnější boj proti finanční a daňové kriminalitě a praní peněz,“ objasnil důvody tohoto kroku Ibehej. Podle mluvčího došlo dále k posílení operativních činností obou těchto sekcí, a to vznikem operativních odborů, navíc vzniklo 3. oddělení odboru závažné hospodářské trestné činnosti. Naopak zanikl odbor nelegálních obchodů a odbor závažné majetkové trestné činnosti, když samotnými policisty bývalého ÚOOZ kritizovaná problematika autokriminality byla převedena do gesce ÚSKPV Policie ČR.
Reorganizace se dočkali také „krajánci“ NCOS v severních Čechách, když se sloučily
dosud samostatné expozitury v Ústí nad Labem (dříve spadala pod ÚOKFK) a v Teplicích (dříve ÚOOZ). Vznikla také nová expozitura v Olomouci. „V roce 2017 také došlo k personálnímu posílení sekce kybernetické kriminality a sekce terorismu a extremismu. Sekce terorismu a extremismu je nyní organizačně strukturována na čtyři odbory, kam byla přesunuta část problematiky zaniklého odboru nelegálních obchodů. V rámci sekce terorismu a extremismu vznikne 1. května 2018 jednotka PIU - shromažďování, zpracování a předávání informací o cestujících v letecké přepravě,“ sdělil Ibehej.
Mezi úspěšné operace NCOS v roce 2017 lze zmínit například Topas, kde padl návrh na podání obžaloby 18 osob obviněných z krácení daní při obchodech s pohonnými hmotami se škodou 1,4 miliardy korun. K soudu v Hradci Králové se už dostala žaloba na dvě osoby obviněné v rámci akce Blue Mexico z obchodování s lidmi ve Velké Británii, která proběhla v rámci policejní spolupráce se Scotland Yardem. V operaci Arcus byla obviněna šestice pachatelů z obchodování s lidmi formou zprostředkování homosexuální prostituce. Úspěšná byla i další mezinárodní spolupráce, tentokrát s kolegy ze Slovenska, když v rámci akce s krycím jménem Ochoz došlo po nálezu zakopané mrtvoly muže zavražděného na Slovensku k obvinění dvojice podezřelých. Operace NCOS Skurkar byla také objasněna vražda policisty z Krajského ředitelství policie v Olomouci. Boj NCOS proti nelegální migraci, která je metlou dnešní Evropy, se projevil i v akci Trip, kdy došlo k realizaci čtveřice pachatelů v souvislosti s převozy nelegálních migrantů přes několik evropských zemí do Německa. Organizování prostituce v pražských nočních podnicích rumunským gangem bylo rozbito operací Leon, když byl pak případ předán do Rumunska. Podobně špatně dopadl díky operaci Boxer organizovaný gang rumunských zločinců, specializujících se na útoky na bankomaty, tzv. skimming. Prostitucí mladistvých dívek se zabývala také operace Magda, v jejímž rámci byli obviněni čtyři pachatelé a v operaci Sycanda bylo dopadeno několik osob zabývajících se stahováním a následnou distribucí dětské prostituce. Předělávání automatických zbraní pro podsvětí tak, aby mohly střílet dávkami, bylo cílem operace Kov, která skončila obviněním šestice pachatelů. NCOS také dopadla muže skrývajícího se v Hondurasu, který byl původně obviněn z vydírání dopravní společnosti, které opakované vyhrožoval uložením bomb v jejich prostředcích.
Kromě těchto vesměs násilných a mravnostních trestných činů NCOS také dopadl v operaci Kuba dvojici osob za krácení daně při obchodech s pohonnými hmotami ve výši 310 milionů korun, další tři osob v rámci akce Karas za tytéž skutky, když byla státu způsobena škoda dalších 240 milionů korun a do třetice v akci Max byla podána obžaloba na sedmičlenný gang, který nelegálním obchodováním s PHM způsobil škodu 370 milionů korun. Velký gang 24 pachatelů a dvou právnických subjektů, kteří krácením daní v rámci fiktivních reklamních služeb způsobili státu škodu cca 415 milionů korun, byl rozbit v operaci Stone. Akce Savory zabránila obviněním dvojice pachatelů z podvodu další škodě na nadměrném odpočtu DPH ve výši 121 milionů. Operace Agama skončila obviněním 11 fyzických a 3 právnických osob z krácení daní při obchodování s drahými kovy se škodou 260 milionů korun. Další operací bylo zabráněno kriminální činnosti v ROP Jihozápad.
Těchto úspěchů NCOS bylo podle jeho mluvčího dosaženo také usilovnou mezinárodní spoluprací a vytvořením 12 společných vyšetřovacích týmů (mj. z Belgie, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Srbska, Švýcarska a Velké Británie), doplněnou o společné akce v rámci mezinárodních organizací Europol a Interpol.