Protiruská mediální kampaň nabírá na obrátkách. Ztrácí USA svůj vliv na Blízkém východě?

Protiruská mediální kampaň nabírá na obrátkách. Ztrácí USA svůj vliv na Blízkém východě?
Popisek: Ilustrační foto
09 / 10 / 2015, 08:45

Mediální přestřelka mezi USA a Ruskem kvůli údajnému pádu ruských raket s plochou dráhou letu. USA se nedokáží smířit s tím, že ruská ofenzíva proti IS je prozatím mnohem významnější, než se kdy za čtyři roky podařilo USA a jeho spojencům.

USA a jeho spojenci tvrdí, že mají podezření, že čtyři ruské rakety s plochou dráhou letu odpálené z Kaspického moře na Sýrii dopadly na území Íránu. Agentura Reuters to oznámila s odkazem na nejmenované armádní zdroje. Pentagon prý nemá informace o tom, jestli a jaké škody rakety napáchaly. 

Pentagon sice tvrdí, že má podezření na pád raket, ale přitom právě jemu i americkým tajným službám zcela uniklo, že se Rusko připravovalo na ofenzívu v Sýrii. 

Írán a Rusko toto podezření popírají. Íránské ministerstvo obrany uvedlo, že pokládá takové zprávy západních médií za aktivizaci psychologické války.Ruské ministerstvo obrany informaci Pentagonu popřelo s tím, že veškeré rakety, odpálené směrem na Sýrii, dopadly na cíl. Armáda údajně zaznamenává stav zvoleného cíle před i po úderu. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.czcz.sputniknews.com)

Proč v tichosti rezignovali nejvyšší poradci amerického prezidenta Obamy?

Rusko čelí kvůli svým vojenským aktivitám v Sýrii ostré kritice ze strany USA a západních zemí. politický analytik John Wight komentoval tuto kritiku:

„Myslím, že divokost mediální kampaně, která se rozpoutala na Západě proti Rusku, sebou nese velké sázky. Protože to, co vidíme, je konec západní hegemonie na Středním východě. Je to konec nadvlády Západu na Blízkém východě, konec jednopolárního dělení podle Washingtonu. To se odráží i v zlobě zaměřené vůči Rusku, snaží se ruský zásah podkopat. Západ nechce pochopit a uznat,  že Rusko v Sýrii nechce být, Rusko v tuto chvíli nechce provádět nálety v Sýrii. Rusko nemá jinou možnost, protože musela být přijata alternativa k západnímu zapojení. Protože Západ neudělal nic, jen se díval, jak přichází katastrofa za katastrofou," dodal analytik John Wight. (zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

V článku "USA hledají viníka, který dopustil "erozi" jejich vlivu na Blízkém východě" uvedla agentura Reuters:

Ruská vojenská angažovanost v syrské krizi zpochybnila Obamovu strategii na Blízkém východě a obnažila erozi amerického vlivu v celém regionu. Prezident Obama nemá zájem zaplétat se hlouběji do dalšího konfliktu na Blízkém východě, a už vůbec netouží po přímé konfrontaci s Ruskem kvůli ofenzívě v Sýrii. 

Strana zelených vydala včera tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že ruská vojenská intervence v Sýrii má za jeden z cílů oslabení Evropské unie. Tím je podrytí současné evropské bezpečnostní a politické struktury. Ruský režim již nyní vynakládá zvýšené úsilí rozdělit a oslabit EU, především skrze podporu anti-bruselských populistických a nacionalistických politických stran a hnutí. Zdánlivý zásah proti Islámskému státu bude chtít Rusko využít k přesvědčení některých členských států, aby akceptovaly stav věcí na Ukrajině a nepodporovaly prodloužení sankcí vůči Rusku, o kterých se bude jednat v lednu 2016. Podle SZ jde Rusku o posilování jeho přítomnosti ve východním Středomoří a logicky navazuje na okupaci Krymu a navazování užších vztahů se zeměmi jako je Kypr, Turecko, Řecko, Egypt a Izrael. Rusko se také snaží vyplnit mocenské vakuum na Blízkém východě a zajistit klíčový vliv na další vývoj v Sýrii. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.