Protiteroristický zásah v Paříži. Atentátníci se zabarikádovali v bytě

Protiteroristický zásah v Paříži. Atentátníci se zabarikádovali v bytě
Autor fotografie: YouTube/screenshot
18 / 11 / 2015, 07:30

Existuje v Evropě síť islamistů, která je schopná vyvolat sérii teroristických útoků? Jen ve Francii je téměř 11 tisíc radikálů. Teroristé vyhrožují bombami ve francouzských letadlech, musela nouzově přistát.

Sever BBC informuje, že podle nepotvrzených informací z francouzských médií se při policejním zásahu v budově odpálila sebevražedná atentátnice, užila k tomu pás výbušnin připevněný na těle. Jednou z obětí dnešního útoku je podle nepotvrzených zpráv médií také náhodný chodec. Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Francie po sérii atentátů mobilizovala k ochraně veřejnosti 115 tisíc policistů, četníků a vojáků. Policie podnikla v noci dalších 128 zátahů. Dva muži obvinění v Belgii z terorismu mezitím přiznali, že vyzvedli hlavního podezřelého po útocích na letišti. Francouzská policie podle AP pátrá ale ještě po jiném atentátníkovi. Podle francouzských vyšetřovatelů se na útocích podílelo nejmíň devět lidí - odhalily to záběry kamer. Doposud bylo s teroristickým činem spojováno osm lidí, sedm teroristů zemřelo, po Salahovi Abdeslamovi kriminalisté pátrají. Identitu devátého podezřelého zatím neznají.

Policie při rozsáhlém vyšetřování také objevila další automobil, odstavený černý Renault. Jde už o třetí auto s belgickou poznávací značkou, které teroristi zřejmě využili. Zároveň vyšetřovatelé našli pronajaté hotelové pokoje a dům, který teroristé údajně využili. 

Francouzská policie dnes provádí na severním předměstí Paříže Saint-Denis rozsáhlý zásah v souvislosti s pátečními atentáty ve francouzské metropoli. Informovala o tom podle agentury AFP pařížská prokuratura. Operaci protiteroristické policie a elitní jednotky Raid nad ránem provázela střelba. Několik policistů bylo podle informací AFP zraněno.

Celý zásah probíhá v blízkosti fotbalového stadionu Stade de France, kde v pátek večer útočily dvě či tři skupiny sebevražedných atentátníků.

Před malou chvíli se objevila informace, že cílem celé protiteroristické operace by měl být mozek pátečních atentátů Abdelhamid Abaaoud, o kterém se dosud tvrdilo, že je v Sýrii," hlásí zpravodaj ČT ve Francii Petr Zavadil. Abaaoud je 27letéhý Belgičan marockého původu, který měl prsty v přípravách snad všech atentátů – zdařených i nezdařených – na území Francie nebo Belgie v posledních měsících, dodává Zavadil. Zdroj: ceskatelevize.cz

Podle francouzských médií se několik mužů zabarikádovalo v bytě. Místní obyvatelé byli vyzváni, aby své byty neopouštěli. Nad oblastí přelétávaly vrtulníky.

Dvě letadla letecké společnosti Air France na linkách z USA do Paříže musely v úterý kvůli anonymním hrozbám z bezpečnostních důvodů předčasně přistát. Airbus A-380, který letěl z Los Angeles, byl přesměrován na letiště v Salt Lake City. Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, startoval ve Washingtonu a musel přistát už v kanadském Halifaxu. Cestující jsou v pořádku a stroje prohledala FBI, informovaly agentury Reuters a DPA. Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit zdroj anonymních telefonátů.


 Zdroj: ceskenoviny.czceskatelevize.cz

 

 

Tagy článku