Protivládní protesty v Bagdádu - policie střílí ostrými

Protivládní protesty v Bagdádu - policie střílí ostrými
21 / 05 / 2016, 13:00

Nejméně čtyři lidé byli zabiti a dalších 90 osob utrpělo zranění při pátečních protivládních protestech v takzvané zelené zóně v Bagdádu.

Bagdád - Bilance zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům je podle dnešní informace agentury Reuters založena na údajích shromážděných ze čtyř bagdádských nemocnic a centrální márnice a zahrnuje jen osoby zasažené střelbou. Demonstranti z řad stoupenců šíitského duchovního Muktady Sadra i dalších skupin si svými protesty vymáhají personální změny ve vládě, s jejíž politikou nejsou spokojeni.

Demonstranti v pátek vtrhli do ostře střežené zelené zóny, kde se nacházejí vládní úřady a velvyslanectví některých států. Stalo se tak podruhé za necelý měsíc. Bezpečnostní složky proti nim použily slzný plyn i střelbu ostrými náboji. Demonstranti se několik hodin zdrželi v budově vlády, než se armádě podařilo situaci zklidnit.

Podle protivládních demonstrantů kabinet premiéra Hajdara Abádího selhává, neprovádí reformy a není schopen zajistit bezpečnost obyvatel. Abádí nový kabinet navrhl, parlament ho ale zatím neschválil.

Po pátečních protestech byl v Bagdádu nakrátko vyhlášen zákaz vycházení. Premiér Abádí v pozdním večerním projevu odsoudil vniknutí demonstrantů do zelené zóny a varoval před chaosem a potyčkami.

Sadr naopak v prohlášení varoval bezpečnostní složky před násilným potlačováním "klidných a spontánních protestů" a dodal, že v případě násilného potlačování demonstrací "bude revoluce pokračovat jinou formou". Vládu obvinil z "chladnokrevného vraždění".

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace