Protivládní rebelové v Sýrii mají chemické zbraně a Západ to moc dobře ví, řekl ruský diplomat

Protivládní rebelové v Sýrii mají chemické zbraně a Západ to moc dobře ví, řekl ruský diplomat
Popisek: chemické zbraně
28 / 04 / 2017, 09:00

Podle ruského diplomata Mikhaila Ulyanova disponují protiasadovští rebelové chemickými zbraněmi a Západ o tom ví.

Ruský diplomat a ředitel Úřadu Ruského Ministerstva zahraničí pro bezpečnost a odzbrojení Mikhail Ulyanov prohlásil, že protivládní rebelové v Sýrii, které Rusko označuje za teroristy, mají k dispozici chemické zbraně, jež mohou kdykoliv použít.

Ulyanov to řekl v souvislosti s chemickým útokem, který měl údajně provést Asadův režim v syrské provincii Idlíb. Podle Ulyanova disponují protivládní islamističtí rebelové v Sýrii dostatečnými kapacitami na to, aby mohli ,,vyprodukovat" vlastní smrtící plyn sarin.

,,Teroristé v Sýrii skutečně mají chemické zbraně a naši západní partneři si toho jsou dobře vědomi," prohlásil ředitel Úřadu Ruského Ministerstva zahraničí pro bezpečnost a odzbrojení. ,,Teroristé také mají hořčičný plyn (yperit). Bylo nám řečeno, že nemají sarin a ani žádný mít nemohou, ale je lepší se zdržet těchto jednoznačných tvrzení," dodal Ulyanov.

Ten poukázal na několik možností, kde si mohou protivládní rebelové bojující proti Asadově režimu sarin obstarat. Mohou si jej vyrobit sami, protože mají odpovídající vybavení a znalosti. Ulyanov řekl, že rebelové mají navíác zkušené chemiky, kteří absolvovali univerzity na Západě.

Další možností, o níž Ulyanov hovořil, je pak získávání chemických zbraní z Libye a také z Iráku. Ulyanov tvrdí, že po invazi USA do Iráku v roce 2003, na níž se také podílela Velká Británie, se tyto dvě země zmocnily kontroly skladiště starých chemických zbraní, které patřilo Saddámovi Husajnovi. Část jejich zásob sice měla být na místě zlikvidována, další část však měla být vyvezena ze země. Ta se mohla dostat do rukou protiasadovských rebelů.

V případě Libye pak Ulyanov hovořil o tom, že před několika lety mluvil bratr Muhammara Kaddáfího v jednom rozhovoru o tom, že Islámský stát, který operoval před několika lety také v Libyi, se zmocnil podzemních skladišť chemických zbraní včetně sarinu. Pět či sedm barelů obsahující sarin byly ukradeny, který se měl objevit na černém trhu, ale Ulyanov nevylučuje, že dorazily do Sýrie, kde se dostaly do rukou protivládních rebelů.

 

psali jsme:

Americký expert: Pochybuji, že za chemický útok je zodpovědný Asad. Trump nemá žádné jasné důkazy

 

Zdroj: tass.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.