Prozatimní účet zatčených v Kazachstánu se vyšplhal k 12 000

Prozatimní účet zatčených v Kazachstánu se vyšplhal k 12 000
Autor fotografie: Esetok, CC BY-SA 4.0|Popisek: Demonstrace v Kazachstánu
13 / 01 / 2022, 09:00

Masové zatýkání účastníků demonstrací pokračuje od začátku ledna v Kazachstánu dále. Podle nejnovějších informací bylo zatčeno přibližně 12 000 lidí za účast na protirežimních demonstracích.

V lednu vypukly protirežimní demonstrace a bezpečnostní složky čile zatýkají demonstranty za účast na protestech. Demonstranti jsou označováni jako teroristé, jak na začátku protestů prohlásil kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, a podle toho je s nimi i nakládáno.

Kazašské úřady ohlásily 1 678 zatčení ve středu, přičemž celkové číslo zajištěných lidí se vyšplhalo již na zhruba 12 000. Zatýkání bude s jistotou pokračovat dál a tak se konečný účet ještě více rozšíří.

Masové demonstrace hlavně v Kazachstánu začaly 2. ledna a vládnoucí režim vystrašily. Ten se rozhodl protesty zlikvidovat násilnými prostředky a od počátku demonstrací zemřelo téměř 200 lidí. Kazašský prezident pak apeloval na spojence v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti včetně Ruska a požádal je o pomoc a nastolení pořádku v zemi.

Ve středu Tokajev prohlásil, že mise zahraničních jednotek, které přispěchaly na pomoc, je u konce.

Protivládní protesty, které Kazachstán zachvátily počátkem ledna, si již vyžádaly téměř 200 mrtvých a několik tisíc zraněných. 

 

Zdroj: Al Džazíra

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace