Prozkoumejte terén na Marsu. NASA nabízí online aplikace

Prozkoumejte terén na Marsu. NASA nabízí online aplikace
Autor fotografie: NASA: eyes.nasa.gov/curiosity/|Popisek: Experience Curiosity
08 / 08 / 2015, 20:30

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na internetu zpřístupnil dvě on-line aplikace, které široké veřejnosti umožní interaktivní průzkum terénu Marsu na základě reálných dat získaných americkými přístroji.

První aplikací je Mars Trek, která poskytuje velmi kvalitní podrobnou vizualizaci Marsu, vytvořenou pomocí údajů získaných v průběhu padesátiletého výzkumu NASA. Program má umožnit astronomům, vědcům a studentům zkoumat vlastnosti planety. Otevřít ji však lze pouze v nových verzích prohlížečů Chrome, Firefox a Safari.

NASA MARS TREK

Druhá aplikace, Experience Curiosity, umožňuje uživateli cestovat po Marsu společně s roverem Curiosity. Program simuluje Mars v trojrozměrném pohledu na základě dat, která na Zemi odeslalo vozítko Curiosity a také družice NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), kroužící kolem Marsu.

Pracovníci NASA už Mars Trek sami využívají k výběru možných míst přistání plánovaného budoucího automatického průzkumníka - Mars 2020 rover. Jak napovídá pracovní označení, jeho start se předpokládá za pět let. Mars Trek by měl pomoci i s výběrem míst, kde by někdy ve třicátých letech mohla přistát první lidská průzkumná mise. Zdroj: ceskenoviny.cz

Tagy článku