Průlom v boji s Islámským státem?

Průlom v boji s Islámským státem?
Autor fotografie: Agentura AP|Popisek: útok na konvoj ISIS
09 / 11 / 2014, 15:45

9.11.2014 / Udělalo vrchní velení Islámského státu hrubou chybu? A jsou špionážní informace Američanů natolik přesné, že té chyby dokázali beze zbytku využít?

Vůdci Islámského státu se v sobotu večer sešli na schůzce u iráckého Mosulu.
Na konvoj deseti obrněných aut, která vezla vrchní velitele Islamistů, zaútočilo americké letectvo. Všech deset aut, která tito vrchní velitelé používají, bylo při leteckém útoku zničeno. Výsledkem je padesát mrtvých. Tolik těl islámských bojovníků bylo po útoku přivezeno do márnice v Mosulu.

Velitelství spojeneckých sil nepochybuje, že jsou mezi nimi nejvyšší velitelé bojovníků Islámského státu. Zda je mezi nimi i faktický šéf Islámského státu samozvaný chalíf Abu Bakr al-Baghdadi se spojeneckým silám zatím potvrdit nepodařilo.

Informace o sobotních leteckých útocích na Islamisty jsou zatím poměrně rozporné.
Kromě úspěšného útoku na konvoj aut velitelů islámských bojovníků, který potvrdil plukovník Patrick Ryder mluvčí spojeneckého velení, televizní kanál Al-Hadath odvysílal ještě před vyjádřením americké strany zprávu o leteckém úderu spojenců na shromáždění vůdců Islámského státu nedaleko Mosulu, kterého se účastnil i Baghdadi. Dva svědci pro agenturu Reuters potvrdili zásah budovy, ve které se shromáždění konalo.

Jestli byl vážně zraněn i Baghdadi není ale jasné. Zprávy, které se nepodařilo ověřit, uvádějí, že je v kritickém stavu. Není zřejmé ani, jestli se týkají útoku na budovu, kde se konalo shromáždění, anebo na konvoj obrněných aut velitelů Islamistů, i když média se začínají přiklánět k druhé variantě. O těžkém zranění Baghdádího dnes informuje televize Al-Arabíja.

Každopádně v sobotu večer šlo rozhodně o velmi úspěšné útoky spojeneckých sil na vedoucí představitele Islámského státu, které mohou alespoň zčásti ochromit akceschopnost jeho bojovníků.

Psali jsme také:

Střelci se předhánějí, kdo zabil Usamu bin Ladina

Výchova dětí k vraždění

Radikálové z Islámského státu organizují veřejné trhy s otrokyněmi

Další zbraň islamistů -„celebrity“ propagující džihád

Existence žen je protiislámská!

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Islámští vrazi sami natočili ukamenování ženy

Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku