Autor fotografie: Queerbubbles / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons|Popisek: Reprodukce bomby vytvořené Unabomberem od FBI
Dokument IS „Jak přežít na Západě“ radí svým přívržencům jak se co nejlépe a přitom nenápadně připravit na „nadcházející válku". Obsahuje mimo jiné návody na výrobu zbraní a různých druhů výbušnin jako Molotovův koktejl, bombu z hřebíků či mikrovlnné trouby a airbagů nebo z tlakového hrnce.
Při čtení internetové příručky „How to Survive in the West (Jak přežít na Západě)" Islámského státu pro mudžahídy člověk nevěří, že takový dokument skutečně existuje a stále je dostupný na internetu. Sedmdesát stránek dlouhý dokument obsahuje vše, co je nutné, aby věděl tajný agent amatér, tedy potenciální terorista žijící uprostřed majoritně nemuslimské země, nejčastěji v USA či v Evropě. V textu je obsaženo vše od skrývání identity po trénink fyzické kondice, umění přežití až po výrobu vlastních zbraní. Vše má samozřejmě vypadat nenápadně a pokud možno nevzbudit žádné podezření okolí.
Hlavní heslo příručky „Jak přežít na Západě“: hlavně nenápadně
„Mudžahídové běhají v horách několik hodin před snídaní“, upozorňuje dokument na potřebu fyzické kondičky svých přívrženců. „Nadcházející válka o dobytí Říma se bude většinou odehrávat ve městech a ulicích Evropy. Takže se zeptej sám sebe, jaký budeš potřebovat trénink?“ Podle příručky je nutné trénovat běh a to například vybíháním schodů, důležité je také naučit se přelézat a přeskakovat zdi. „Protože je na Západě vše organizované, je mnohem lepší vypadat normálně a být například členem lezeckého klubu místo toho, abyste skákali na zadní zeď svého domu“, píše se v bizarním dokumentu. Důležité jsou také techniky sebeobrany a jako jednu z nejlepších průvodce doporučuje izraelský bojový styl Krav Maga.
Příručka IS: připravte se na válku hraním počítačových her
Než je terorista připravený na používání zbraní, má trénovat s dětskými zbraněmi nebo například hrát paintball. Dokument, ale upozorňuje, že se nemá nic kupovat přes internet, ani hrát na ulici, kde jsou všude kamery nebo všeteční sousedi, ani chodit na paintballové akce, kde je třeba uvádět své jméno. Hračky se mají pořídit nenápadně například přes děti příbuzných. Strategii boje mají mudžáhidové trénovat hraním počítačových videoher. „Hraním her jako Call of Duty si zdokonalíte povědomí o technikách válčení v různých terénech.“ Doporučuje se také si na YouTube vyhledat videa vojenských operací ve městech, případně trénovat doma.
V nadcházející válce jsou také klíčové techniky přežití, a tak dokument nabádá své věrné, aby měli pro jistotu preventivně sbalené nejdůležitější věci, a odkazuje na knihu britského autora a bývalého vojáka Johna Wisemana s názvem „SAS Survival Handbook (SAS: příručka jak přežít)". Dokonce popisuje, co má obsahovat „Balíček pro přežití“, tedy zápalky, svíčky, lupu na rozdělání ohně, kompas, věci na šití, vatu, nůž, rybářský prut, pasti na zvířata, náplasti, jídlo v konzervách nebo také kondomy. Ovšem kvůli tomu, že do nich lze nalít až litr vody.
Jak sehnat zbraně? Průvodce Islámského státu se nedrží zpátky
Po absolvování „výcviku" už může terorista teoreticky přejít na jednoduché zbraně, které se dají běžně sehnat v obchodech nebo vyrobit, jako luky, kuše, vzduchovky apod. Zbraně je však třeba skrývat nejlépe pod zemí nebo ve zdi domů a bytů. Moderní smrtící zbraně je už mnohem složitější sehnat respektive ilegálně koupit, a tak dokument odkazuje na knížku od Omara Nasiriho s názvem „Uvnitř celosvětového džihádu, můj život v Al-Kaídě, život špióna". V několika kapitolách se zde popisuje „dobrodružství“ hlavního hrdiny při opatřování zbraní. Inkriminované kapitoly románu jsou dokonce součástí průvodce.
Bomba z papiňáku podle příručky Islámského státu
A co by to bylo za život teroristy, kdyby neuměl vyrobit výbušniny. Řada návodů na podomácku vyrobené bomby koluje na internetu. Dokument tak obsahuje návod na nejen notoricky známý Molotovův koktejl, výbušninu ze sklenice naplněné hřebíky, ale třeba také bombu z mikrovlnky a airbagů nebo přenosného tlakového hrnce. Ten stačí naplnit střelným prachem z rachejtlí, sprejem s aerosolem jako je například lak na vlasy, hřebíky nebo jinými ostrými předměty jako úlomky kamenů, které se při výbuchu rozletí do všech stran. „Cokoli se dá do bomby, může způsobit škody. Talibánci dokonce používají pepř a koření, protože to oslepí nepřítele“, je uvedeno v knize. Přenosný tlakový hrnec nepotřebuje žádný zdroj energie a sám se ohřeje na teplotu, která způsobí explozi obsahu. Hrnec pak už stačí jen dát do tašky a nechat na místě, kde má vybuchnout. „Trvá to pár minut, než se zahřeje, takže můžeš rychle opustit místo před výbuchem.“
Jak bojovat proti nebezpečí online radikalizace
Online radikalizace představuje jednu z největších hrozeb současného světa. Internet umožňuje extremistickým skupinám snadno a rychle šířit své ideologie a návody k násilným činům mezi širokou veřejností. Dokumenty jako „Jak přežít na Západě“ jsou příkladem toho, jak teroristické organizace využívají internet k náboru a výcviku nových členů. Tento fenomén je obzvlášť nebezpečný, protože oslovuje osamělé jedince, kteří mohou být frustrovaní nebo nespokojení s politickou či sociální situací ve své zemi. Tito jedinci jsou snadno ovlivnitelní a mohou se stát neviditelnými hrozbami, které je obtížné odhalit a neutralizovat.
Bezpečnostní složky proto neustále zdokonalují své metody detekce a prevence teroristických hrozeb. Kromě tradičních metod jako je sledování podezřelých aktivit a osob, se stále více využívají moderní technologie jako je analýza dat a umělá inteligence k predikci a identifikaci potenciálních hrozeb. Klíčová je také mezinárodní spolupráce mezi zpravodajskými službami a sdílení informací. Vlády a bezpečnostní složky po celém světě pracují na tom, aby omezily šíření extremistických materiálů online. Tento boj zahrnuje spolupráci s technologickými společnostmi, aby se zabránilo šíření nebezpečného obsahu, a zároveň se snaží vzdělávat veřejnost o rizicích spojených s online radikalizací.
Zdroj: How to survive in the West