Německý průvodce pro uprchlíky: "Myjte si ruce, udržujte čistotu, naučte se frázi "Nejím vepřové"

Německý průvodce pro uprchlíky: &quote;Myjte si ruce, udržujte čistotu, naučte se frázi &quote;Nejím vepřové&quote;
Autor fotografie: Pixabay/geralt|Popisek: Ilustrační foto
06 / 11 / 2015, 06:45

Novinka na německém knižním trhu má uprchlíkům pomoci integrovat se do běžného života. Veřejné televizní stanice postupně zavádí titulky v arabštině, deník Bild vydal zvláštní přílohu také v arabštině.

Ve čtvrtek zveřejnily německé úřady aktuální údaje o počtu žadatelů o azyl. Za prvních deset měsíců tohoto roku přišlo do Německa 758.400 uprchlíků a jenom za říjen jich bylo 181.000. Úřady se potýkají s nelehkým úkolem, jak tyto lidi integrovat co nejrychleji do německé společnosti.

Německo potřebuje pro zvládnutí uprchlické krize až 40.000 nových úředníků, učitelů a policistů

Uprchlíci pocházejí často z diametrálně odlišných kultur a mluví různými jazyky, jsou z velké většiny muslimové a přicházejí do prostředí, které je předevčím křesťanské.  

Nejnovější nástrojem má být 142-stránková kniha, "Německo:. První informace pro uprchlíky" psaná v němčině a arabštině, která je k dispozici v knihkupectvích asi za 10 až 14 dolarů nebo zdarma on-line ve formě aplikace pro iOS a Android.

Podobnou iniciativu provedli nedávno radní v německém Hardheimu v Bádensku-Württembersku. A spustila se lavina nenávistných útoků ze strany německých politiků.

Mezi tipy v nové příručce určené na pomoc přistěhovalcům, kterým má usnadnit jejich přizpůsobení se životu v Německu, patří například tyto:

  • Dodržujte německé zákony, prokazujte úctu ke všem náboženstvím a to zejména k Židům, ke kterým cítí naše země hlubokou úctu.
  • Německá společnost je postavena na zdvořilosti a toleranci. Každý má právo na svobodu vyznání, sexuální orientaci, za předpokladu, že neporušuje práva někoho jiného. Homosexuálové jsou respektováni stejně jako lidé různých vyznání - nebo i bez náboženského vyznání.
  • Nechoďte pozdě.
  • Před jídlem si myjte ruce.
  • Naučte se základní fráze, od "Ahoj" po "Nejím vepřové"
  • Respektujte práva žen.
  • Žádná práce bez pracovního povolení.
  • Plaťte daně.
  • Žádné násilí proti dětem.
  • Děti musí chodit do školy.
  • Udržujte pořádek, recyklujte odpad.
  • Nebuďte hlasití a hluční, dodržujte noční klid.
  • V obchodech se nesmlouvá o ceně.

Publikaci vydala Nadace Konrada Adenauera (KAS) předseda Nadace a bývalý předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Poettering k tomu uvedl: "Tato příručka má pomoci nově příchozím ke snadnější integraci." Shrnuje základní informace o Německu, aby ho lépe pochopili. Příručka obsahuje základní fakta o právních otázkách, etice a tvoří základ bezproblémového soužití v demokratickém právním státě.  Nadace je blízká vládní Křesťansko-demokratické unii.

V kapitole "Domov a auto" se mezi jedním z 33 "užitečných tipů", například uvádí, že "mnoho Němců preferuje čistotu, a to zejména ve svých domovech." Podobné informace mohou znít jako klišé, nebo parodie, ale mají pomoci nově příchozím vyhýbat se případným konfliktům a zároveň usnadnit jejich integraci - což je dost "bolestivé" téma pro Němce, kteří počátkem šedesátých letech minulého století přijali desetitisíce přistěhovalců z jižní Evropy a Turecka a domnívali se, že v zemi "nezůstanou dlouho". Tito migranti tehdy zaplnili volná místa na prosperujícím západoněmeckém pracovním trhu především v továrnách. 

Google spustil internetový rozcestník pro pomoc uprchlíkům na jejich cestě do Evropy.

"Předpokládalo se, že většina z nich se vrátí domů, ale mnoho z nich zde zůstalo," řekla kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu minulý měsíc. Letos a v příštím roce bude Německo muset absorbovat skoro jedno procento ze své 81 milionové populace. Vláda už vyčlenila finanční prostředky pro vzdělávání uprchlíků, kdy umožní každému z nich absolvovat 600 vyučovacích hodin v "integrovaných třídách," Školení by měla pomoci uprchlíkům najít práci, a stovky jejich dětí budou mít možnost navštěvovat "speciální uvítací" třídy, a služby, které jim pomohou začlenit se do škol.

Německé veřejné televizní stanice přináší informace nejen v němčině, ale i v arabštině a angličtině, a minulý měsíc deník Bild dokonce publikoval zvláštní vydání v arabštině.

Jenom jeden uprchlík z deseti požádal v Německu o pracovní povolení. Na uprchlíky doplatí němečtí zaměstnanci.

Podobným způsobem zareagovala i australská vláda, která prostřednictvím své pohraniční a cizinecké policie distribuuje dokument "Život v Austrálii", který obsahuje i prohlášení o základních hodnotách v zemi, kterou jsou nově příchozí povinni podepsat před tím, než jim bude poskytnuta jakákoliv humanitární podpora. Zdroj: theage.com.au

Zdroj: The New York Times, Deutsche Welle

Psali jsme také:

Němečtí podnikatelé vzkazují Merkelové: Okamžitě zastavte uprchlickou vlnu!

Uprchlíci hromadně žalují německé úřady za pomalou registraci, nemají peníze ani ubytování.

Mapa Berlína pro uprchlíky: Kde jsou zdarma právníci, ubytování i kurzy němčiny

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.