Průzkum: V Česku se za dva roky výrazně zvýšil pocit bezpečí

Průzkum: V Česku se za dva roky výrazně zvýšil pocit bezpečí
Popisek: Speciální pořádková jednotka PČR při demonstraci v Praze
23 / 01 / 2018, 07:00

Za poslední dva roky se v České republice výrazně zvýšit pocit bezpečí. Nyní se cítí bezpečně 86 procent lidí, což je o deset procentních bodů více než na konci roku 2015, vyplývá z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Spokojenost s činností policie na celostátní i na místní úrovni vyjádřilo zhruba sedm lidí z deseti. To je dosud největší míra spokojenosti za celou dobu, co se CVVM na tuto otázku ptá.

Větší pocit bezpečí vyplývá zřejmě z toho, že v Česku zatím žádný teroristický útok nebyl, země nezažila masivní příliv migrantů a je vnímána jako bezpečný region, uvedli autoři průzkumu.

V České republice se cítí bezpečně 86 procent respondentů, z toho 65 spíše ano a 21 procent rozhodně ano. Dvanáct procent Čechů pocit bezpečí spíše nemá a dvě procenta ho rozhodně nemají. Během 15 let, kdy je pocit bezpečí ve výzkumech CVVM sledován, vzrost počet lidí, kteří se cítí bezpečně, téměř na dvojnásobek - ze 45 procent na 86 procent. V místě bydliště je podíl lidí, kteří se cítí bezpečně, ještě nepatrně vyšší a činí 88 procent.

Ve společnosti se postupně zvyšuje i spokojenost s policií. V rámci celé republiky je s prací policistů spokojeno 71 procent oslovených, což je nejvíc od roku 2002, kdy CVVM s touto otázkou začala. S činností policie v místě bydliště vyjádřilo spokojenost 74 procent občanů, dosud nejvíc za 25 let.

Za velkou hrozbu pro bezpečnost považují dvě třetiny respondentů teroristické skupiny či jednotlivce. "Přes polovinu dotázaných dále za velkou hrozbu považuje uprchlíky, mezinárodní organizovaný zločin a radikální náboženská hnutí. V posledních dvou letech se ovšem jejich podíl snížil řádově o desetinu," uvedli analytici CVVM. Kolem čtvrtiny lidí se obává levicových či pravicových extremistů, cizích zpravodajských služeb a cizinců žijících v ČR.

Od roku 2015 se hodnocení výrazně nezměnilo s výjimkou hrozby války, kterou teď bezpečnostní hrozbu označilo o 20 procent lidí méně než tehdy.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace