Autor fotografie: U.S. National Archives and Records Administration|Popisek: Stalin (vpravo) Postupimská konference 1945
Nové průzkumy mínění mezi Rusy potvrzují, že bývalý diktátor J. V. Stalin, který byl zodpovědný za smrt milionů vlastních lidí je mezi lidmi čím dál víc oblíbený.
Zjištění zveřejnil britský deník The Daily Mail a zprávu převzala další média, například Parlamentnilisty.cz. V Rusku totiž postupně dochází k "plíživé" rehabilitaci tyranského diktátora Stalina.
Podle mínění části ruské veřejnosti, historiků a dokonce i ruských politiků nebyl Stalin válečný tyran a diktátor, ale "tvrdý vůdce", který dovedl Sovětský svaz k vítězství ve druhé světové válce a zajistil industrializaci Ruska.
Podle průzkumů agentury Levada Center 45 % respondentů uvedlo, že miliony mrtvých ve Stalinově éře se dají ospravedlnit tím, že země tak mohla dosáhnout mnoha chvályhodných cílů. Přitom před sedmi lety se stejně vyjádřilo jen 27 % Rusů. Pouze 20 procent se dívá na Stalina negativně, přitom v roce 2001 to bylo 43 procent.
Podle údajů odborníků zemřelo za Stalinovy éry deset milionů lidí v důsledku hladomoru, více než pět milionů bylo vysídleno a dalších šest až sedm milionů prošlo gulagy pro své politické postoje.
Faktem zůstává, že Josif Vissarionovič Stalin byl jeden z nejkrutějších diktátorů v historii lidstva; oběti jeho vlády se nejspíše nikdy nepodaří zcela spočítat (jen počet mrtvých při uměle vyvolaném hladomoru na Ukrajině se odhaduje na 3,5 miliónů), někteří historici zastávají názor, že za dobu svého neomezeného vládnutí přímo či nepřímo má na svědomí více občanů SSSR, než bylo zabito během druhé světové války (zdroj: wikipedia.cz)
V průběhu války zahynulo přes 20 milionů obyvatel Sovětského svazu, včetně 9 milionů vojáků, a země tak utrpěla ze všech válčících států nejvyšší ztráty.
Podle Nikity Petrova z lidskoprávní organizace Memorial tyto názory pramení z nostalgie ruských politiků po dobách, kdy byl Sovětský svaz supervelmocí. Za vším je nutné vidět i názor ruského prezidenta Vladimíra Putina, který sice odsoudil Stalinův „státem podporovaný teror“, ale odmítá srovnávat stalinský režim s nacistickým. „Stalin nikdy neusiloval o vyhlazení určité rasy,“ uvedl Putin.
Od Putinova nástupu k moci v roce 2000 však znatelně sílí pozitivní hodnocení Stalinovy éry. Tento trend je patrný zejména od chvíle, kdy stát převzal kontrolu nad většinou médií. Experti hovoří o tom, že hlasy o rehabilitaci Stalina od té doby dostávají více prostoru. Projevuje se to i při současných oslavách. Stalinovy portréty lze spatřit na mnoha místech v ulicích Moskvy i Magadanu, který přitom kdysi sloužil jako tranzitní bod do gulagů.