První 4 bitevní letouny A-29 Super Tucanos dorazily do Afghánistánu

První 4 bitevní letouny A-29 Super Tucanos dorazily do Afghánistánu
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Super Tucano pro Afghánistán
19 / 01 / 2016, 09:30

Čtyři lehké bitevní letouny Embraer / Sierra Nevada Corporation (SNC) A-29 Super Tucano pro afghánské letectvo (AAF) dorazily na mezinárodní letiště Hamíd Karzáí u Kábulu 15. ledna.

Letadla jsou první z várky celkem 20 A-29, které budou postupně dodány Spojenými státy do AAF, další čtyři letouny budou dodány během roku 2016,  další čtyři do konce roku 2017 a zbývajících osm do konce roku 2018.

"Lehký bitevní letoun A-29 je univerzální letadlo, které přináší řadu důležitých schopností do AAF. Patří mezi ně přímá letecká podpora, ozbrojený doprovod, a vzdušné krytí," řekl pro server IHS Jane´s plukovník Michael T. Lawhorn.

A-29 je vybaven dvěma vnitřními kulomety ráže ,50 CAL (jeden v každém křídle) a má pět závěsníků pod křídly a trupem, kde může nést až 1 500 kg další výzbroje, což může zahrnovat další kulomety .50 CAL nebo dělo ráže 20 mm, rakety krátkého doletu vzduch-vzduch třídy AIM-9X, a konvenční nebo inteligentní bomby.

Brigádní generál Dawlat Waziri, mluvčí afghánského ministerstva obrany (MO), uvedl, že čtyři A-29, které se přijeli do Kábulu jsou plně připraveny pro boj, včetně možnosti použití laserem naváděných bomb a začnou fungovat během několik příštích dní. Afghánský ministr obrany Masoom Stanikzai uvedl, že A-29 bude pravděpodobně nasazeny ve východní provincii Nangarhar a jižní provincii Helmand.

A-29 jsou poskytovány AAF v rámci programu US Air Force (USAF) Light Air Support (LAS).

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku