První afghánské pilotce je vyhrožováno smrtí

První afghánské pilotce je vyhrožováno smrtí
Autor fotografie: „Nilofar Rahmani in May 2013“ od Senior Airman Scott Saldukas – This Image was released by the United States Air Force with the ID 130513-F-ZE564-077 Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons|Popisek: Afghánská pilotka
11 / 08 / 2015, 08:30

Nílúfar Rahmání se stala první ženou - vojenskou pilotkou v Afghánistánu, když jí bylo 21 let.

Nyní, o dva roky později čelí smrtelné hrozbě od Talibanu, který vyhrožuje i její rozvětvené rodině. Po porážce Talibanu, Afghánistán si dal za cíl zvýšit počet rolí pro ženy a Rahmání byla symbolem tohoto úsilí.

Nílúfar Rahmání vyrostla v Kábulu a o tom, že se stane pilotkou, snila od dětství. Pilotní kurz zahájila v roce 2010. Věděli o tom její rodiče, ale před dalšími příbuznými své studium tajila. V roce 2012 se stala první Afghánkou, která mohla řídit letadlo – na rozdíl od svých předchůdkyň, které mohly pilotovat pouze vrtulníky.

Teď je ohrožována frakcí pákistánského Talibanu - Tehrik-e-Taliban Swat, a její vlastní příbuzní prohlašují, že uvrhla na rodinu hanbu. I přes investice USA v Afghánistánu, na podporu rovnosti žen a mužů, stále existují přísná omezení práv žen vycházející z tradiční afghánské kultury.

Pro Taliban se Rahmání stala symbolem ženy pracující mimo domov a navíc v armádě. Taliban poslal pilotce i dopisy a v jednom z nich stojí, že „Islám instruoval ženy, aby nepracovaly s Američany a Brity“.
Rahmání byla požádána, aby opustil afghánské letectvo, ale tlak z koalice vedené USA jí pomohl udržet si svou práci. Její rodina byla i přes skrývání a přemisťování několikrát napadena.

"Opravdu jsem chtěla být v armádě, opravdu jsem chtěla být u letectva... Ale nemůžu takhle pokračovat dál,“ řekla Rahmání v rozhovoru.

Zdroj: The Wall Street Journal, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace