První americká loď přistála v Havaně. Po čtyřiceti letech

První americká loď přistála v Havaně. Po čtyřiceti letech
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Kuba
02 / 05 / 2016, 20:45

Po více než čtyřech dekádách zakotvila americká loď u břehů Havany.

Výletní americká loď Adonia přistála v pondělí 2. 5. skoro po čtyřiceti letech v kubánském hlavní městě Havaně. Udělala tím důležitý krok restartování komerčního námořního cestování mezi USA a Kubou. Adonia opustila v neděli Miami a druhý den již kotvila v havanském doku.

I když cesta americké výletní lodi z Miami na Kubu byla relativně krátká, znamená další střípek do mozaiky oteplení vzájemných vztahů obou zemí. Ještě v roce 2005 to však vůbec nevypadalo na to, že by se komerční námořní plavba obnovila. Fidel Castro se totiž v té době o ní vyjádřil značně nevybíravě, když lodě pohybující se v tomto byznysu označil za ,,plovoucí hotely, ,,plovoucí restaurace, ,,plovoucí divadla", které navštěvují cizí státy, aby tam vyhodily svůj odpad.

Společnost Carnival, která Adonii vlastní, bude první, které bude uděleno povolení pro okružní námořní cesty mezi USA a různými lokacemi Kuby.

Jako další gesto sblížení i v námořní plavbě pak představuje několik pasažérů na palubě Adonie, kteří se původně narodili na Kubě.

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku