První americký prezident na Kubě po 88 letech

První americký prezident na Kubě po 88 letech
21 / 03 / 2016, 07:45

Americký prezident Barack Obama, který v neděli přiletěl na Kubu jako první prezident USA po 88 letech, označil svou návštěvu této karibské země za historickou. Před zaměstnanci americké ambasády v Havaně též vyjádřil přání, aby pro jejich děti už bylo přirozené, že prezident Spojených států zavítá na Kubu. Informovala o tom agentura EFE.

Havana 21. března (ČTK) - V první den svého třídenního pobytu si Obama spolu s manželkou Michelle, oběma dcerami a tchýní prohlédl centrum kubánské metropole starou Havanu, která je od roku 1982 na seznamu světového dědictví UNESCO.

"Jste nyní nejdůležitější vyslanci USA ve světě," prohlásil Obama před zaměstanci ambasády, kterou Spojené státy na Kubě znovu otevřely po více než půlstoletí loni v létě. Obama rovněž vyzdvihl historický charakter své cesty, kterou označil jen za "první krok" v nové kapitole vztahů mezi oběma zeměmi.

Prezident v neděli s rodinou navštívil mimo jiné havanskou katedrálu, v níž se setkal s kardinálem Jaimem Ortegou, který hrál důležitou roli při jednání Havany s Washingtonem o obnovení vzájemných vztahů. Před katedrálou vítalo Obamu několik stovek Kubánců. Poté povečeřel prezident v soukromé restauraci, k níž se jeho kolona musela prodírat jásajícím davem.

Kritiku sklidil v souvislosti se zahájením návštěvy kubánský vůdce Raúl Castro od republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. Tomu se nelíbilo, že Obamu na letišti nevítal Castro, ale jen kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. "Wow, prezident Obama právě přistál na Kubě, velká událost, a Raúl Castro tam nebyl, aby ho přivítal.. Ostuda," napsal Trump na twitterovém účtu. A dodal, že stane-li se prezidentem, bude se snažit o lepší dohodu s Kubou. Nicméně přivítal "nový přístup" USA ke Kubě.

Bílý dům uvedl, že se necítí uražen tím, že Castro nebyl na letišti. Podle Obamova poradce pro národní bezpečnost Bena Rhodese se o tom ani nediskutovalo, neboť oficiální uvítací ceremoniál se uskuteční dnes.

Kromě setkání s Raúlem Castrem se dnes Obama mimo jiné zúčastní podnikatelských fór a den zakončí státní večeří v havanském Paláci revoluce.

Tagy článku