První americký stát povolil policii použít drony s tasery a slzným plynem

První americký stát povolil policii použít drony s tasery a slzným plynem
26 / 08 / 2015, 12:30

Za schválením zákona v Severní Dakotě prý stojí policejní lobby.

Použití bezpilotních letadel - dronů (UAV) vyzbrojených tasery nebo slzným plynem je nyní legální v Severní Dakotě. Díky neustále polemice o tzv. "militarizaci" policie v loňském roce si téměř nikdo nepovšiml, že dakotské policii umožnili zákonodárci vybavit jejich drony "méně smrtícími zbraněmi".

Drony bojují se zločinem v Kapském Městě

Kromě taserů nebo slzného plynu mohou být rovněž vybaveny zbraněmi s gumovými projektily, zvukovými děly nebo pepřovým sprejem. Původní návrh předpokládal, že k použití bude nutné získat souhlas soudu, ale lobisti prosadili zamítnutí tohoto návrhu.

Myšlenka není nová, už v dubnu oznámila policie severoindického velkoměsta Lucknow (Lakhnaú), že má k dispozici nový prostředek k rozhánění demonstrací. 

Zdroj YouTube, Electronic Products Magazine

To se nelíbí republikánům, kteří tvrdí, že drony by neměly být vůbec vyzbrojeny. Podle nich i "méně smrtící zbraně" mohou způsobit zabití nevinných osob a dokumentují to na případu úmrtí 39 osob v roce 2015, proti kterým policisté použili tasery. Navíc se nejedná jen o usmrcení, ale především zmrzačení gumovými projektily nebo slzným plynem. Nelze srovnávat použití ozbrojených policejních dronů s americkými vojenskými drony, které jsou ovládány na tisíce kilometrů dlouhé vzdálenosti. 

Drony používají armády na celém světě, ale policejní jednotky byly doposud limitovány jejich vysokou pořizovací cenou. To se nyní radikálně mění a navíc řada firem zapůjčuje zdarma nebo za nízký nájem policejním oddělením svoje drony. 

Tasery - zbraně budoucnosti?


Společnost Chaotic Moon Studios představila svou útočnou zbraň Chaotic Unmanned Personal Intercept Drone, ve zkratce CUPID začátkem minulého roku. Hexakoptéra Tarot však není žádným amorkem lásky, ve skutečnosti se jedná o létající taser. Jeden z redaktorů serveru The Verge si mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je dostat elektrický šok o síle 80 tisíc voltů.  Zřejmě aby si to dobrovolník nerozmyslel, musel se ke dronovi otočit zády. Hexakoptéra se kolem něj nejdříve ladně vznášela, ale po chvíli na jeho záda vystřelila dva nabité hroty. Dobrovolník byl ochromen proudem a skácel se na připravené žíněnky. Přihlížející fotografové a kameramani si museli od drona držet odstup, jelikož při vyslání výboje vzniká silné elektromagnetické pole, které usmaží veškerou elektroniku do vzdálenosti 1,5 metru. Zdroj: cdr.cz

 


Zdroj: The Daily Beastcdr.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace