Za schválením zákona v Severní Dakotě prý stojí policejní lobby.
Použití bezpilotních letadel - dronů (UAV) vyzbrojených tasery nebo slzným plynem je nyní legální v Severní Dakotě. Díky neustále polemice o tzv. "militarizaci" policie v loňském roce si téměř nikdo nepovšiml, že dakotské policii umožnili zákonodárci vybavit jejich drony "méně smrtícími zbraněmi".
Drony bojují se zločinem v Kapském Městě
Kromě taserů nebo slzného plynu mohou být rovněž vybaveny zbraněmi s gumovými projektily, zvukovými děly nebo pepřovým sprejem. Původní návrh předpokládal, že k použití bude nutné získat souhlas soudu, ale lobisti prosadili zamítnutí tohoto návrhu.
Myšlenka není nová, už v dubnu oznámila policie severoindického velkoměsta Lucknow (Lakhnaú), že má k dispozici nový prostředek k rozhánění demonstrací.
Zdroj YouTube, Electronic Products Magazine
To se nelíbí republikánům, kteří tvrdí, že drony by neměly být vůbec vyzbrojeny. Podle nich i "méně smrtící zbraně" mohou způsobit zabití nevinných osob a dokumentují to na případu úmrtí 39 osob v roce 2015, proti kterým policisté použili tasery. Navíc se nejedná jen o usmrcení, ale především zmrzačení gumovými projektily nebo slzným plynem. Nelze srovnávat použití ozbrojených policejních dronů s americkými vojenskými drony, které jsou ovládány na tisíce kilometrů dlouhé vzdálenosti.
Drony používají armády na celém světě, ale policejní jednotky byly doposud limitovány jejich vysokou pořizovací cenou. To se nyní radikálně mění a navíc řada firem zapůjčuje zdarma nebo za nízký nájem policejním oddělením svoje drony.
Tasery - zbraně budoucnosti?
Společnost Chaotic Moon Studios představila svou útočnou zbraň Chaotic Unmanned Personal Intercept Drone, ve zkratce CUPID začátkem minulého roku. Hexakoptéra Tarot však není žádným amorkem lásky, ve skutečnosti se jedná o létající taser. Jeden z redaktorů serveru The Verge si mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je dostat elektrický šok o síle 80 tisíc voltů. Zřejmě aby si to dobrovolník nerozmyslel, musel se ke dronovi otočit zády. Hexakoptéra se kolem něj nejdříve ladně vznášela, ale po chvíli na jeho záda vystřelila dva nabité hroty. Dobrovolník byl ochromen proudem a skácel se na připravené žíněnky. Přihlížející fotografové a kameramani si museli od drona držet odstup, jelikož při vyslání výboje vzniká silné elektromagnetické pole, které usmaží veškerou elektroniku do vzdálenosti 1,5 metru. Zdroj: cdr.cz
Zdroj: The Daily Beast, cdr.cz