První Čech bojuje v řadách islámských radikálů - tvrdí eurokomisařka Věra Jourová

První Čech bojuje v řadách islámských radikálů - tvrdí eurokomisařka Věra Jourová
16 / 04 / 2015, 19:00

AKTUALIZOVÁNO / Ministr zahraničí Zaorálek ani BIS: nepotvrzeno.

20.4.2015 / Podle listu Lidové noviny čeští diplomaté loni v říjnu skutečně prověřovali informaci, že byli v Kurdistánu zadrženi dva Češi. „Asi před půl rokem jsem získal informaci, že na straně Islámského státu bojovali dva Češi. A měl jsem to potvrzené od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Bolela mě z toho hlava, protože jsem tehdy nemohl zjistit žádné bližší údaje,“ řekl Lidovým novinám český velvyslanec v Bagdádu Alexandr Langer. Nakonec se ukázalo, že si kurdská strana spletla Czech Republic a Chechen Republic. (Zdroj: zpravy.idnes.cz).

K údajné záměně se pro Blesk.cz vyjádřila i sama eurokomisařka Jourová. A trvá si na svém. "V žádném případě se nejednalo o Čečence a o zprávu starou několik měsíců. Své vyjádření jsem zakládala na aktuálních informacích, které jsem obdržela v průběhu pracovních jednání k problematice zahraničních bojovníků. Jednalo se o podezření, které se nepotvrdilo," uvedla Jourová. (zdroj: blesk.cz)

16.4.2015 / Původní zpráva 

„Já jsem o tom dostala informaci od svých kolegů, kteří dělají právě oblast bezpečnosti a trestního práva. Je to informace stará dva dny, já jsem po tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace,“ řekla v pořadu Dvacet minut eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. „Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje,“ dodala Jourová. Bližší informace nechtěla bývalá ministryně pro místní rozvoj sdělit. Ministerstvo zahraničí ani ministerstvo vnitra však pravdivost informace nepotvrdilo.Zdroj: rozhlas.cz

"Ruská tajná služba: K islámským radikálům se přidalo až dva tisíce Rusů"

Už více než 25.000 zahraničních bojovníků se přidalo k militantním skupinám, jako je Al-Kajdá a islámský stát. Odborníci tvrdí, že příliv zahraničních bojovníků je "vyšší, než kdy tomu bylo kdykoliv předtím". Radikálové z nejméně 100 zemí odcestovali do oblastí, jako je Irák, Sýrie, Libye a Pákistán.

Ve zprávě  OSN se uvádí, že tato skutečnost představuje okamžitou a dlouhodobou hrozbu pro globální bezpečnost.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace