Autor fotografie: abc7chicago.com|Popisek: O'Hare Airport takes precautions in light of Ebola outbreak |
8.10.2014 / Ebola propukne během měsíce v celé Evropě, ukazují to matematické modely a Světová zdravotnická organizace (WHO) už s tím počítá. Zároveň se otevřeně začíná mluvit o tom, že se virus šíří vzduchem. Veřejnost i odborníci požadují zákaz letů ze západní Afriky, lékaři nemají situaci pod kontrolou.
Zdroj foto: abc7chicago.com
Španělská zdravotní sestra se nakazila od pacienta - misionáře Manuela Garcíi Viejoa, který se virem infikoval v Sierra Leone a po návratu zemřel 26. září v madridské nemocnici. Jak je možné, že pacient s ebolou nebyl umístěn na zdravotnické zařízení se 4. úrovní biologické bezpečnosti? Ani v Madridu, ani v Dallasu?
Další případy nákazy ebolou v Evropě jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) takřka nevyhnutelné a je s nimi třeba počítat. „Zavlečení nemoci do Evropy a podobné události, jako se teď dějí ve Španělsku, nás nejspíš čekají i v budoucnu,“ řekla agentuře Reuters evropská ředitelka organizace Zsuzsanna Jakabová.
Začínají se objevovat pochybnosti o způsobu šíření viru. Někteří odborníci tvrdí, že je možné, že virus zmutoval, nebo že k tomu zcela jistě dojde. Máme se bát?
Ebola začíná být vážné bezpečnostní riziko
Ve Španělsku se jedná o první případ nakažení tímto smrtelným virem v Evropě, ale na druhou stranu při tak vysoké virulenci se dalo očekávat, že k nákaze dojde. Španělsko je uvedeno jako teoretické místo výskytu eboly i podle zveřejněné studie, kterou jsme zmínili v článku Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii. Sice s nízkou pravděpodobností výskytu, nicméně toto riziko existovalo a nyni se potvrdilo.
Proč byly nouzové protokoly spuštěny až teď?
Španělský ministr zdravotnictví Ana Mato na pondělní tiskové konferenci řekl, že "byl zaveden nouzový protokol a úřady stanovují přesný zdroj nákazy". Madridská nemocnice Carlose III uvedla, že veškerý zdravotní personál, který přišel do kontaktu s nakaženou sestrou, byl a je sledován, ale zatím nikdo nevykazuje žádné příznaky nakažení. Sestra údajně začala mít zdravotní problémy od 30. září, čtyři dny poté, co pacient zemřel (zdroj: Reuters)
Opravdu se virus šíří pouze kontaktem s tělními tekutinami?
K nákaze zdravotní sestry došlo ve sterilním nemocničním prostředí, kde je dodržována nejvyšší možná hygiena, a všichni lékaři a sestry věděli, s jak nebezpečným virem "pracují" - přesto k nákaze došlo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala 6. října prohlášení, že "šíření viru eboly prostřednictvím kašle nebo kýchání je velmi vzácné" a "navzdory rozsáhlým studiím viru za posledních několik desítek let, se neprokázalo jeho šíření tímto způsobem....nebyly zjištěny žádné případy přenosu viru". Dále uvádí, že "i riziko přenosu viru pouhým dotykem s kontaminovaným povrchem je velmi nízké" Podle WHO se jedná pouze o spekulace. (zdroj: USAToday).
Prohlášení WHO je zřejmě reakcí na slova vedoucího mise OSN Anthony Banburyho, který uvedl 2. října v rozhovoru pro britský deník Telegraph, že "současná epidemie je nejhorší, jakou za své působení od roku 1988 zažil" a nevyloučil možnost, že "virus zmutuje a začne se šířit vzduchem, pokud nedostaneme šíření nemoci pod rychlou kontrolu".
Pochybnosti šéfa mise OSN potvrdil Michael Osterholm, ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí a politiky na Minnesotské universitě, který řekl, že "je znepokojen nekontrolovaným šířením viru eboly, které by mohlo vést k jeho mutaci a následnému přenosu vzduchem". (zdroj: USAToday)
Uklidňování veřejnosti?
Světová veřejnost je opakovaně uklidňována světovými i místními politiky a zdravotníky, že "mají situaci pod kontrolou". Ze zpráv posledních dnů je jasné, že situace pod kontrolou není. Selhávají bezpečnostní protokoly, opatření jsou přijímána až expost, když už je virus na území konkrétního státu. Pochybení přiznalo vedení dallaské nemocnice a teď i španělský ministr.
Proč nejsou nakažení hospitalizováni v zařízeních 4. úrovně biologické bezpečnosti?
Až donedávna, a psali jsme o tom i v našem článku Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku, bylo možné virus eboly uchovávat a pracovat s ním pouze v laboratorních a nemocničních zařízeních v podmínkách 4. úrovně biologické bezpečnosti (BSL – Biological Safety Level), což je nejvyšší úroveň technického zabezpečení pro práci s vysoce rizikovými mikroorganismy (zdroj: wikipedia).
Nemocnice Carlose III ve španělském Madridu ani Presbyteriánská nemocnice v americkém Dallasu (kde je hospitalizován liberijský občan Duncan, o kterém jsme psali v článku Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení) nejsou uvedeny v seznamu zdravotnických zařízení, kde je možné pracovat s virem eboly (zdroj: wikipedia)
Podívejte se na video "Globální šíření viru eboly v 90ti vteřinách" (zdroj: youtube, Telegraph)
Psali jsme také:
Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii
Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení
Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených
Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.
Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku
Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"