První F-35 pro Norsko

První F-35 pro Norsko
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Norská F-35
23 / 09 / 2015, 10:00

První z 52 letadel Lockheed Martin F-35A Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) pro Norsko vyroloval během slavnosti ve výrobním závodě Fort Worth v Texasu 22. září.

Roll-out letadla AM-1 byl prvním krokem pro Royal Norwegian Air Force (RNoAF) k výměně 55 kusů starších letadel F-16AM/BM za 52 stíhačů páté generace F-35A do konce roku 2024.

AM-1 Rolls Out

Poté, co byly pozemní a letové zkoušky dokončeny, zůstane AM-1 v USA pro výcvik pilotů jako součást mezinárodní flotily na Luke Air Force Base (AFB) v Arizoně, než bude doručena v roce 2017 do Norska. Druhé letadlo pro Norsko - AM-2 je už ve výrobě a bude brzy dokončeno.

AM-1 in EMAS

Norsko se účastní programu F-35 jako Tier 3 partner, během vývoje projektu a fáze demonstrace (SDD). Rozhodnutí o typu stroje padlo v listopadu 2008, v současné době má norské letectvo zafinancováno již 22 z celkového plánovaného počtu 52 letadel. Další financování a zadávání veřejných zakázek bude podepisováno každý rok .

Letouny RNoAF budou mít padák umístěný v zadní části trupu . Tato změna umožní letadlu lépe zastavit na norských ledových drahách během dlouhé zimy. Stroje F- 35A budou operovat ze základny Orland. Díky specifickým úpravám stroje je do programu F-35 silně zapojen norský domácí průmysl, kterému by tento program měl přinést až 4,7 miliardy dolarů.

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace