První F-35A pro Japonsko bude hotova v září

První F-35A pro Japonsko bude hotova v září
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto F-35
26 / 04 / 2016, 11:15

První "japonská" F-35A Lightning II Joint Strike Fighter bude kompletně sestavena ve výrobním závodě Lockheed Martin ve Fort Worth a 29. září bude pedpokládaný roll-out stroje.

U dalších nových mezinárodních zákazníků, jako je Izrael a Jižní Korea se očekává, že získají svůj první letoun během příštích dvou let

První japonská F-35A Lightning II Joint Strike Fighter označená AX-1, vyjede z továrny 29. září, server IHS Jane´s se to dozvěděl při prohlídce výrobního závodu ve Fort Worth v Texasu, kde se montují první čtyři letouny určené pro japonské vzdušné síly (JASDF).

AX-1 pak podstoupí sérii testů před dodáním na leteckou základnu Luke Air Force Base v Arizoně, která byla vybrána jako primární výcvikové středisko pro USA a zahraniční provozovatele varianty F-35A, na podporu školení prvního kádru pilotů JASDF pro tento typ.

Na konci roku 2011 se Japonsko zavázalo k nákupu 42 strojů F-35A prostřednictvím programu amerického ministerstva obrany „Foreign Military Sales (FMS)“ v ceně asi 20 miliard dolarů. Součástí balíčku je také zřízení místních zařízení na údržbu, opravu a generální opravy, stejně jako finální montáž a check-out zařízení (FACO) se sídlem v závodě Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Nagoya Aerospace Systems Works Komaki Minami v prefektuře Aichi.

Dohoda stanovuje, že AX-1 až AX-4 mají být smontovány ve výrobním závodě Lockheed Martin Fort Worth, zatímco zbývajících 38 bude sestaven a dodáno závodem MHI FACO. Lockheed Martin oznámil v prosinci 2015, že první F-35A, která má být postavena v Japonsku pod označením AX-5 vstoupila do procesu v závodě EMAS, kde se skládají hlavní součásti letadla tvořící jeho hlavní strukturu.

Zdroj: IHS Jane´s 

Tagy článku