První politička v Evropě v nikábu? V Bosně kandiduje Indira Sinanovic

První politička v Evropě v nikábu? V Bosně kandiduje Indira Sinanovic
Autor: Screenshot YouTube / RUPTLY|Popisek: 37letá matka dvou dětí Indira Sinanovic
01 / 10 / 2016, 20:15

Bosenská politička v nikábu slibuje po volbách "odstranění předsudků proti zahaleným ženám"

37letá matka dvou dětí Indira Sinanovic pochází ze Zavidovice asi 100 km severně od hlavního města Sarajeva. Tvrdí, že už 25 let nosí nikáb a nyní slibuje v místních volbách, že chce pomáhat chudým a "prolomit předsudky" vůči těm ženám, které jej také nosí. Zdroj: rt.com


 

"Pokusím se odstranit diskriminaci a zkreslený obraz žen, které nosí hidžáb. Lidé potřebují mít možnost setkat se s námi a poznat, kdo jsme. Moje zkušenosti ukazují, že potom co nás lidé blíže poznají, tak tvrdí, že je jim líto, že měli vůči nám takové předsudky. Jsme obyčejní občané, " řekla pro agenturu Ruptly.

Video: Reportáž ze základny islámských radikálů v Bosně

Sinanovic, která kromě své humanitární práce je zaměstnána také jako novinářka, se domnívá, že když bude zvolena, "bude mít příležitost setkávat se s více lidmi a bude jim schopna pomoci dozvědět se jim něco víc o muslimských ženách." Sivanovic kandiduje do městské rady za Stranu demokratických aktivit.

Bosna, která má velkou muslimskou populaci, díky tomu, že země byla kdysi součástí Osmanské říše, nemá přijaté žádné zákony zakazující nošení muslimských oděvů.  Sinanovic však tvrdí, že je znepokojena nedávným rozhodnutím, kterým je soudním úředníkům zakázáno nosit šátky.

Bulharsko schválilo zákaz nošení burek na veřejnosti. Evropané je odmítají, muslimové protestují

"To je základní právo každého občana," řekla Sinanovic a dodala, že i ona byla v minulosti diskriminována. Na veřejnosti prý jí nadávali, že je "nindža" nebo "terorista" a říkali jí, ať "táhne do Afghánistánu nebo Sýrie."  

V Bosně byly nalezeny výbušniny určené k teroristickému útoku. Patřily bojovníkům IS?

Ačkoli je Bosna velmi liberální jak k islámu, tak ortodoxním křesťanům nebo katolíkům, v posledních letech došlo v zemi k nárůstu radikálního islámu, což je částečně způsobeno tím, že Saúdská Arábie po ukončení bosenské války finančně sponzorovala výstavbu mešit. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace