První testy nejnovějšího bitevníku Su-25SM3 proběhnou na konci roku

První testy nejnovějšího bitevníku Su-25SM3 proběhnou na konci roku
Autor fotografie: „Sukhoi Su-25UTG in 2010 (2)“ od Igor Bubin – http://russianplanes.net/ID29042. Licencováno pod GFDL 1.2 via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační foto Su-25
15 / 12 / 2015, 08:00

Ruské ministerstvo obrany oznámilo serveru IHS Jane´s, že první dva upgradované Su-25SM3 v jednomístné variantě zahájí testy do konce roku 2015.

„První dva SU-25SM3 musí být dokončeny v prosinci. Oba stroje budou dodány na zkoušky. Jeden bude dodán do centra bojových operací a přeškolovacího pilotního centra v Lipetsku,“ řekl zdroj z ministerstva.

Su-25SM3 má podle webu ruského ministerstva obrany jinou avioniku a zbraňové systémy než jeho předchůdci.

Jen mimochodem – letectvo bývalého ČSSR bylo prvním zahraničním klientem, který získal stroje Su-25. Celkem u nás sloužilo 24 jednomístných a 2 dvoumístné stroje. V roce 2000 byly vyřazeny.

Modernizovaný útočný letoun dostane nový sledovací a navigační systém PrNK-25SM-1, který zahrnuje nový počítačový systém BTsU-25S, multifunkční barevný displej MFTsl-0332M a optický laserový řídící termální systém SOLT-25.

Zbraňové systémy umožňují nést širší paletu zbraní, jako laserem naváděné střely Kh-58USh, Kh-25ML a Kh-29L nebo kamerou naváděné střely Kh-29T/TD/TE, či bomby KAB-500S, KAB-500Kr. Každý stroj je schopen nést dvě protiletadlové rakety krátkého dosahu R-73 na svoji vlastní obranu.

Stroj ponese i široký sortiment tzv. hloupých bomb a samozřejmě i dělo ráže 30 mm se zásobou 250 nábojů.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.