První uprchlíci ze Sýrii směřují do ČR. Proč ne křesťanští uprchlíci z Iráku?

První uprchlíci ze Sýrii směřují do ČR. Proč ne křesťanští uprchlíci z Iráku?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
14 / 01 / 2015, 14:00

14.1.2015 / Vláda schválila přijetí 15 rodin s dětmi ze Sýrie.Před příjezdem budou prověřeny tajnými službami.
Zdroj: Česká televize, iDnes.cz

Je faktem, že občanská válka v Sýrii rozpoutala v této oblasti humanitární katastrofu. Syrští uprchlíci jsou rozmístěni ve sběrných táborech v Turecku ("Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie") i v Jordánsku. Nevládní organizace uvádí, že Sýrii už opustilo více jak deset milionů obyvatel.

Syřané se snaží dostat z uprchlických táborů dál na západ, především po moři. Kromě Itálie a Řecka směřují uprchlíci především do sousedního Německa (jen za období od ledna do září 2014 požádalo o azyl v Německu celkem 136 039 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku (85 325 osob), což představuje nárůst o neuvěřitelných 59,4 procent) - o tom jsme psali v článku "Německo hlásí rekordní počet žádostí o azyl".

Na hranicích s EU s cílem získat azyl v některé z evropských zemí se v současnosti tlačí až 25 miliónů uprchlíků ze zemí sužovaných ozbrojenými konflikty (článek "Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení")

Nyní se tedy česká vláda rozhodla ("jednomyslně", jak uvádí Pavel Bělobrádek na svém Twitteru) udělit azyl patnácti rodinám ze Sýrie. Nicméně původní informace, která zazněla od vládních činitelů hovořila o "patnácti dětech", nyní je tedy informace uvedena na pravou míru a jedná se o 15 "rodin", ale jedním dechem je dodáno, že se jedná o "zhruba 70 uprchlíků".

Je také důležité zmínit, že občanskou válkou trpí i tamní křesťané - o jejich osudu jsme psali v našem článku "Statisíce iráckých křesťanů muselo uprchnout před islámisty. První Vánoce v cizí zemi". O jejich osudu a možné nabídce azylu nepadlo však zatím ani slovo.

Česká televize na svých stránkách uvádí: Náklady na přesídlení bude hradit ministerstvo vnitra, které kvůli přesídlení vytvoří speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně také monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti. 

Snad by bylo vhodnější rovnou uvést, že veškeré náklady na vytvoření "pracovní skupiny", její činnost a "monitoring integrace" budou hrazeny z našeho státního rozpočtu. Bylo by tedy vhodné, aby vláda zajistila dostatek finančních prostředků především z rozpočtů jednotlivých ministerstev a úřadů.

Psali jsme také:

OSN bude žádat země Evropské unie, aby přijaly uprchlíky z Blízkého východu!

Statisíce iráckých křesťanů muselo uprchnout před islámisty. První Vánoce v cizí zemi

"Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád sem"

Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení 

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

Čeští muslimové chtějí výuku islámu ve školách.

Islámská kolonizace světa?

 

Tagy článku