První útěk Jiřího Kajínka: Pomocí rukavic roztáhl během vycházky plot kolem střešního dvora a frnkl z areálu po hromosvodu

První útěk Jiřího Kajínka: Pomocí rukavic roztáhl během vycházky plot kolem střešního dvora a frnkl z areálu po hromosvodu
Popisek: Jiří Kajínek
08 / 03 / 2018, 18:00

Recidivista Jiří Kajínek, proslulý svými útěky z vězení, prchl poprvé v červenci 1994 z vazební věznice v Českých Budějovicích z oploceného dvora na střeše.

Šlo vlastně o jeho druhý útěk, pokud počítáme ten, při kterém se v lednu 1993 nevrátil do vězení po přerušení trestu. Tehdy prostě „zůstal venku“ a záhy se zapletl do případu vražd, nad kterými se dodnes vznáší hejno otazníků, ale za které dostal doživotí.

Ve věznici v Českých Budějovicích byl ve vazbě a nemohl ještě vědět, jak dopadne soud kvůli vraždám. Na doživotí byl odsouzen až v roce 1998. Přesto věděl, že si posedí dlouho, protože měl na krku trestních činů, jako vykrádání chat, nedovolené ozbrojování (samopaly atd.), rvačky s policisty a podobně.

Ve Vazební věznici v Českých Budějovicích seděl v době svého útěky čtyři měsíce. Utekl z prostoru vycházkového dvora, který je umístěn na střeše jedné z budov uvnitř justičního areálu. Policie považovala vycházkové dvory za důležitý bezpečnostní prvek, který měl snížit riziko útěku.

psali jsme: Kasař Nezmar: Jak prchal policii po zasněžených střechách. Zavřeli ho s Romy v táboře v Letech. První lupič, který si nechal udělat plastiku

Vedení věznice považovalo střešní dvůr za tak bezpečný, že ho hlídal jen jeden strážný z ochozu strážní věže. Navíc neměl ani zbraň. Kajínek se na útěk připravil, ale jen do určité fáze, pak už musel improvizovat.

Na vycházku se tajně přibalil pracovní rukavice, díky kterým mohl roztáhnout pletivo, kterým byl obehnán střešní dvůr. Při roztahování ok v plotu ho strážný sice viděl, ale protože byl neozbrojen, neměl čas zasáhnout. Proto jen zavolal posily.

Kajínek roztáhl plot a slezl po hromosvodu na jinou, nižší střechu členitého areálu. Po střechách přelezl až míst, ze kterého se dostal zem. Při seskoku si ale podvrkl kotník. Dole přelezl ohrazení staveniště kolem budovy, odbelhal se do českobudějovického parku Háječek a potom dál přes lávku ke sportovní hale.

Policie mezitím vyběhla z budovy a začala kulhajícího vězně pronásledovat. Celou cestu měli na dohled, ale vzhledem k chodcům se neodvažovali střílet, tak jenom volali, aby zastavil.

Vazební věznice v Českých Budějovicích

Vazební věznice v Českých Budějovicích

Kajínka nakonec dostal uvědomělý občan. Když se belhal kolem něj, nastavil mu nohu. Uprchlík upadl a než se vyhrabal zpátky na nohy, doběhli ho policisté. Zatčení se nebránil. Pouze řekl, že tohle byla jen zkouška a příště se mu to určitě povede. A tak se i stalo.

psali jsme: Mistr převleků Pavel Němeček utekl eskortě za pomoci svého milence autem a policejním majáčkem

Po nezdařeném útěku ho transportovali do Valdic a nakonec do pevnosti Mírov, odkud v roce 2000 uskutečnil poslední slavný útěk. Kajínek všechny své útěky ospravedlňoval tím, že chtěl upozornit na svůj případ, protože je prý nevinen.

Nakonec, jak známo, dostal Kajínek prezidentskou amnestii, byl o něm natočen, měl svůj vlastní pořad v televizi.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku