První velké testování vakcíny proti Ebole začalo dnes

První velké testování vakcíny proti Ebole začalo dnes
02 / 02 / 2015, 12:00

Od vypuknutí Eboly zemřelo více než 8,5 tisíce lidí. Drtivá většina z nich byla z Guineje, Libérie a Sierra Leone. Celkový počet hlášených případů je více než 21 tisíc. V Libérii si tato nemoc vyžádala více než 3 600 obětí. A právě zde dnes započalo první velké testování preventivní vakcíny.

Lék byl vyroben za přísného zabezpečení na tajném místě v této západoafrické zemi. Vědci chtějí vyzkoušet vakcínu na 30 tisících dobrovolnících, včetně předních zdravotnických pracovníků.

Proces vakcinace začíná dnes a bude spočívat ve vstříknutí malého množství viru kmene Ebola do dvanácti dobrovolníků. Tím by se mělo oklamat tělo, aby produkovalo imunitní látky. Není ale stále jasné, zda to bude skutečně poskytovat ochranu proti této zákeřné nemoci.

Podle liberijského vědce, který provádí pokusy, Stephena Kennedyho, jsou dobrovolníci v bezpečí. „Neexistuje žádné riziko, protože do vakcíny byla zavedena část kmene Zairu. Je to slabý kmen, který nemůže způsobit, aby se někdo z dobrovolníků nakazil Ebolou,“ uvedl Kennedy.

Zpravodaj BBC v Libérii Mark Doyle říká, že vědci jsou si dobře vědomi, jak je důležitá spolupráce s místními lidmi, pokud testování vyjde. Zdravotní sestry jsou vyškoleny v tom, jak sledovat dobrovolníky v následujících měsících po vakcinaci.

Počet případů Eboly v Libérii se neustále snižuje - v posledních měsících bylo pouze pět potvrzených případů v celé zemi. Podle Světové zdravotnické organizace epidemie vstoupila do "druhé fáze“. Současná míra přežití je okolo 40 %.

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Nejhorší obavy se potvrdily - ebola zmutovala. Bude se přenášet vzduchem?

Ebola: zkušební vakcína dorazila do Libérie

Katastrofa, kterou je pro svět Islámský stát, bude zničena ještě větší katastrofou?

Tagy článku