První výslech Salaha Abdeslama skončil fiaskem. Podezřelý atentátník odmítl vypovídat.

První výslech Salaha Abdeslama skončil fiaskem. Podezřelý atentátník odmítl vypovídat.
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Salah Abdeslam
20 / 05 / 2016, 13:45

Abdeslam je důvodně podezřelý z toho, že se podílel na bruselských atentátech, při nichž zemřelo 130 lidí.

Salah Abdeslam nakonec odmítl u soudu vypovídat o krvavých atentátech, které se staly v Paříži loni v listopadu a v březnu tohoto roku v belgickém hlavním městě. Přitom přes svého advokáta předtím několikrát vzkázal, že ve Francii bude s policií a justičními orgány spolupracovat. Při prvním výslechu, který tak byl velmi krátký, však součinnost neposkytl.

Brzy ráno byl Abdeslam převezen ve policejním konvoji z věznice Fleury-Mérogis k pařížskému soudu. Soudci chtěli původně rozkrýt Abdeslamovu roli v atentátech a také objasnit některé sporné momenty během akcí, o nichž zatím kolují jen spekulace.

Podle vyštřovatelů mohla být bilance obětí atentátů ještě vyšší, pokud by se Abdeslam sám odpálil, jak původně zamýšlel. To však nakonec neudělal a jeho nevybuchlý sebevražedný pás později našli vyšetřovatelé.

Dnešní výslech očekávali s napětím rovněž příbuzní pařížských obětí, kteří však byli k Abdeslamovu slibu spolupráce od začátku skeptičtí. Zástupce několika rodin obětí Jean Reinhart řekl podle deníku Le Figaro, že si od tohoto i dalších výslechů moc neslibuje, přičemž nevěří Abdeslamovu tvrzení, že nevěděl o útocích, které se staly 22. března v Bruselu. 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku