Puč v Kremlu? Putinovi bodyguardi se bojí hypnózy

Puč v Kremlu? Putinovi bodyguardi se bojí hypnózy
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ruský prezident Putin
22 / 11 / 2022, 11:00

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSO), která je zodpovědná za zajištění bezpečnosti úřadů v Kremlu, se chystá zastavit pokusy o „palácový převrat“. Velitelé berou zcela vážně scénáře zahrnující použití technik hypnózy nebo psychologických operací nepřítele, uvádí nezávislý ruský portál Insider.

26. října se v centru Moskvy objevili ozbrojení důstojníci a k vidění byla i vojenská technika. Naděje některých Rusů na svržení prezidenta Putina se však rychle rozplynuly. Ukázalo se, že šlo o předem plánovaná cvičení FSO, která byla součástí příprav v případě pokusu o státní převrat, uvedla opoziční média.

Takové přípravy probíhají již dlouhou dobu pod dohledem zástupce hlavního velitele FSO, generála Alexandra Komova. Je to velmi neobvyklá postava, známá v ruské elitě pro svůj zájem o astronomii a paranormální jevy. Důstojník si dokonce vysloužil přezdívku „generál-astrolog“ a jeho neobvyklé přesvědčení se odráží v oficiálních plánovacích dokumentech FSO. Mezi možnými hrozbami pro Kreml a preventivními opatřeními je neúměrný počet operací v oblasti informační války a psychologického dopadu, uvedl Insider.

V současné době FSO provádí cvičení připravující na možný přechod do režimu provozu ve válečných podmínkách. Klíčovým prvkem této činnosti však nejsou operativní aktivity, ale rozvíjení reakce na „masivní ideologický útok“ údajného protivníka.

Federální ochranná služba byla založena v roce 1996. Jeho hlavním úkolem je zajistit bezpečnost nejdůležitějších lidí v zemi. Tuto strukturu skládající se z desítek tisíc důstojníků a civilních zaměstnanců, vede od roku 2016 generál Dmitrij Kočněv.

Případný „palácový převrat“ v Kremlu, který by vyústil v odstranění nebo dokonce smrt Putina a klíčových postav z jeho okolí, jako je ministr obrany Sergej Šojgu ale nepovede ke změně politického systému v Rusku. Jedinou podmínkou skutečné transformace by bylo svržení vlády tajných služeb, zejména Federální bezpečnostní služby, zhodnotil v sobotu ruský disident Jurij Felštinský.

Zdroj: tvp.info, Twitter

Tagy článku