Puigdemont z Belgie obvinil Madrid z autoritářství a represí

Puigdemont z Belgie obvinil Madrid z autoritářství a represí
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Carles Puigdemont
26 / 11 / 2017, 07:30

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého sesazení Madridem pobývá v Belgii, dnes španělskou vládu obvinil z autoritářství, represí a vytváření atmosféry strachu. Puigdemont to řekl v belgických Bruggách, kde představil volební kandidátku své koalice Společně pro Katalánsko. Katalánce vyzval, aby přišli v prosinci k volbám, při nichž se podle něj bude psát historie.

"Po 21. prosinci odstraníme jejich autoritářské drápy, jimiž drží Katalánsko," prohlásil Puigdemont, který nyní čeká na rozhodnutí belgického soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání.

Madrid koncem října převzal dočasně přímou správu nad Katalánskem kvůli snahám katalánského vedení o nezávislost regionu. Sesazené katalánské ministry španělská prokuratura obvinila ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení. Osm exministrů je už ve vazbě.

"Zatímco takoví, jako je místopředsedkyně (španělské vlády) Soraya Sáenzová a ústavní soud, říkají ´stát jsem já´, já navrhuji vrátit moc lidem," řekl Puigdemont v Bruggách za přítomnosti několika desítek jeho volebních kandidátů a tří desítek novinářů.

Expremiér vyzval Katalánce, aby šli k volbám a vsadili na jeho "naději" proti "inženýrství strachu", které podle něj používá trojice stran: lidovci, socialisté a Ciudadanos. Tyto tři strany před měsícem ve španělském Senátu hlasovaly pro omezení autonomie Katalánska. Puigdemont je nazval "tripartitou (článku) 155", podle ústavního článku, který omezení autonomie kterékoli španělské oblasti umožňuje, pokud je v ní porušována ústava.

"Nazývají nás kriminálníky, protože plníme mandát katalánského lidu," řekl také Puigdemont. Znovu připomněl, že separatistické strany vyhrály předchozí regionální volby v Katalánsku v září 2015, a prohlásil, že jeho vláda snahou o nezávislost jen plnila přání Katalánců.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace