Puigdemont zůstane v Belgii i po zrušení evropského zatykače

Puigdemont zůstane v Belgii i po zrušení evropského zatykače
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Carles Puigdemont
05 / 12 / 2017, 18:00

Carles Puigdemont zůstane v Belgii i poté, co dnes španělský soudce zrušil evropský zatykač vydaný na katalánského expremiéra před měsícem kvůli jeho snahám o nezávislost Katalánska. Řekl to dnes Puigdemontův advokát belgickému deníku L'Echo. Španělský zatykač na Puigdemonta totiž stále platí, takže mu doma hrozí zatčení.

Puigdemont do Španělska nepojede ani po zrušení evropského zatykače," potvrdil dnes advokát Paul Bekaert. Uvedl také, že evropský zatykač na Puigdemonta a čtyři katalánské exministry pobývající rovněž v Belgii zrušil španělský soudce účelově. Podle Bekaerta se španělský soud obával, že belgická justice katalánské politiky vydá k trestnímu stíhání jen pro méně závažné trestné činy.

Puigdemont a exministři jsou obviněni mimo jiné ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let. Takový pojem ale belgické právo nezná, a proto se už dříve spekulovalo, že Belgie možná vydá Katalánce na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů. Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

"Legálně může (Puigdemont) zůstat v Belgii donekonečna," uvedla belgická expertka na evropský zatykač Anne Weyemberghová. Podle ní ani nemusí žádat o azyl. "Aby mohl být v Belgii déle než tři měsíce, stačí mu zdravotní pojištění a prokázaní dostatku financí," řekl Philippe De Bruycker, bruselský právník, který se specializuje na problematiku udělování azylu.

Puigdemont už se dnes zapojil na dálku do kampaně před volbami do regionálního parlamentu, které se v Katalánsku konají 21. prosince a v nichž je lídrem kandidátky Společně pro Katalánsko. Ve čtvrtek se chystá v Bruselu zúčastnit demonstrace, kterou tam svolaly dvě velké katalánské separatistické organizace pod heslem Probuď se Evropo, pomoz Katalánsku! 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.