Putin by měl být souzen a oběšen, říká bývalý šéf Gazprombank

Putin by měl být souzen a oběšen, říká bývalý šéf Gazprombank
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 05 / 2022, 08:30

"Putin by měl být souzen a oběšen," citoval Igora Volobujeva britský deník The Telegraph. Bezprostředně po vypuknutí války Volobujev, který se narodil na Ukrajině, ale má ruské občanství, uprchl z Ruska.

"Putin by měl být souzen a oběšen, a to v souladu se zákonem," řekl Volobujev britskému deníku. Jak komentují noviny, spravedlivý proces s válečnými zločinci je jediná věc, kterou bývalý zástupce šéfa Gazprombank požaduje od Ruska. Všechny jeho úspory byly uloženy v bance, kde pracoval. Zmizely z účtů.

Volobujev se narodil v Ochtyrce na Ukrajině. Během jeho studí v Moskvě, se zhroutil Sovětský svaz. Mladý absolvent zůstal v Rusku, přijal ruské občanství a začal stoupat po kariérním žebříčku, ale jeho rodina a přátelé zůstali v Ochtyrce.

V rozhovoru pro The Telegraph Volobujev tvrdí, že ačkoli se předtím o politiku nezajímal a v roce 2012 "ochotně hlasoval pro Putina", ukrajinské "proevropské povstání v letech 2013-2014" a anexe Krymu "mu otevřely oči k nepřátelské politice Kremlu vůči jeho vlasti".

Osm let žil ve vnitřním chaosu, nepracoval jen v Rusku, ale pracoval pro Gazprom. Pracoval jsem pro ruský stát, říká. Jak tvrdí, celou tu dobu přemýšlel o návratu na Ukrajinu, ale rodinné povinnosti ho držely v Rusku. To vše se však 24. února zhroutilo.

"Takhle už jsem nemohl žít. Musel jsem si vybrat mezi rodinou a vlastí. Vybral jsem si svou vlast,“ vysvětlil. Dodal, že cítí potřebu "odčinit" svou práci pro Rusko. Chce se pokusit pomoci starostovi Ochtyrky zapojit zahraniční investory do rekonstrukce města. Ruské dělostřelectvo zničilo více než třetinu obytných budov a jedinou elektrárnu zde.

Zdroj: tvp.info, The Telegraph

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.