Putin by měl být souzen jako válečný zločinec a terorista – myslí si finský poslanec

Putin by měl být souzen jako válečný zločinec a terorista – myslí si finský poslanec
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ruský prezident Putin
24 / 04 / 2022, 16:30

Finský poslanec Mikko Kärnä se takto nedávno na svém Twitteru vyjádřil o Putinovi a katastrofě ve Smolensku, kdy na palubě letounu Tu-154 zahynuly tehdejší polské politické a vojenské špičky včetně prezidenta Lecha Kaczyńskiho.

Havárie dopravního letadla Tu-154 polského letectva poblíž ruského města Smolensk 10. dubna 2010 je jednou z nejvýznamnějších leteckých katastrof moderní doby. Ačkoliv si jiné havárie vyžádaly více obětí – počet obětí ve Smolensku dosáhl 96, cestující na palubě byli elitou polské vlády. Mezi mrtvými byli prezident Lech Kaczyński a jeho manželka, velká část prezidentova štábu, 18 poslanců, 10 generálů a admirálů zastupujících nejvyšší polské vojenské vedení a mnoho dalších politických osobností.

Video: YouTube

Prezident Kaczyński a jeho doprovod zemřeli na cestě na vzpomínkovou akci v Katyni, lese v západním Rusku, kde na jaře 1940 Stalinova tajná policie zavraždila 22 000 polských vojenských důstojníků zajatých Sověty, když si v září loňského roku rozdělili Polsko s Adolfem Hitlerem.

„Vidíme, čeho je Rusko schopné, když vraždí své vlastní občany. Nemám důvod si myslet, že Rusko s tím (smolenská katastrofa – pozn. red.) nemělo nic společného. Tato záležitost by měla být důkladně vyjasněna," řekl finský poslanec Mikko Kärnä pro TVP Info. Podle jeho názoru by měl být Vladimir Putin souzen Mezinárodním trestním soudem v Haagu za smrt 96 lidí, kteří na cestě do Smolenska 10. dubna 2010 zahynuli.

Několik dní po 11. výročí smolenské katastrofy Mikko Kärnä v komentáři ke zprávě podvýboru Antoniho Macierewicze napsal na Twitteru: "Myslím, že Západ ve svém srdci věděl, že Putin a Rusko jsou zodpovědní za smrt prezidenta Lecha Kaczyńského a 95 dalších v roce 2010. Katastrofa nebyla náhoda. Byl to akt státního terorismu. Ale jen málokdo se odvážil to říct nahlas."

Ve čtvrtek, když byl dotázán na svůj příspěvek na TVP Info, finský poslanec zdůraznil, že záležitost vyžaduje důkladné vysvětlení. Připomněl dřívější výzkum britského odborníka na letecké nehody Franka Taylora, který již v roce 2018 uvedl, že na palubě došlo k výbuchu.

„Plně podporuji Polsko a věřím Taylorově zprávě. Vidíme, že Rusko trosky nevydalo a snažilo se skrýt pravdu. Putin by se možná měl jednoho dne objevit před tribunálem v Haagu a to je další věc, kterou je třeba projednat. Měl by tam jít jako válečný zločinec a terorista," řekl Kärnä.

V západních médiích se spekulace o roli Ruska v katastrofě ve Smolensku objevují poměrně pravidelně. Zdáse více než podezřelé, že polská vláda zemřela při katastrofě na ruské půdě, zvláště když Kreml vede muž, který vyrostl v KGB, tedy u těch samých lidí, kteří popravili a ututlali katyňský masakr za druhé světové války.

Zdroj: tvp.info, Observer.com

 

Tagy článku