Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!
Autor fotografie: ?????? ?? ???????|Popisek: Milice vyčistil bunkr pod radar na letišti v Doněcku
26 / 01 / 2015, 19:00

26.1.2015 / Prezident Ruska Vladimír Putin dle tiskové agentury RIA Novosti dnes prohlásil, že prodlouží možnost pobytu ukrajinským občanům na území Ruské federace. V první řadě se toto opatření má podle Putina týkat mužů, kterým hrozí odvod do ukrajinské armády v rámci jedné z mobilizací, vyhlášené ukrajinským prezidentem Porošenkem.

Putin uvedl, že celá řada ukrajinských branců se již dnes v Rusku před vlastní armádou skrývá. „A dobře dělají, protože je prostě ženou do války jako potravu pro děla a kulky.“ Mezi Ruskem a Ukrajinou doposud sice platil bezvízový styk, avšak ukrajinský občan bez pracovního úvazku mohl na území Ruska setrvat pouze 30 dní.

Na Ukrajině dnes běží čtvrtá vlna mobilizace, která má posílit tamní ozbrojené síly na čtvrť milionu mužů, nepočítaje národní gardu, policejní jednotky, tajné služby SBU a dobrovolníky ze soukromých nacionalistických praporů. Pod mobilizaci spadají všichni muži mezi 18 a 60 léty, kteří netrpí závažnými zdravotními problémy, nemají tři a více dětí, nestudují a nejsou knězi.

Na Putinovou iniciativu bleskově reagovala dolní komora ruského parlamentu – Státní duma – představitel vládní většiny ze strany Jednotné Rusko Vladimír Nikitin v rádiu Hlas Moskvy prohlásil, že se jedná o správné rozhodnutí, které bude mít podporu poslanců.

Představitel ukrajinské armády Sergej Prisaznuk 13. ledna uvedl, že se odvodní komise potýkají s nedostatkem dobrovolníků, jelikož všichni, kdo chtěli do války odjet dobrovolně, již tak učinili. A navíc 60 % potenciálních branců doložilo potvrzení o zdravotní nezpůsobilosti k vojenské službě. Oficiální čísla desertérů – tedy branců, kteří nesplnili žádné kritérium, podle kterého by se mohli vyhnout mobilizaci a přesto nenastoupili do služby – Ukrajina neuvádí. Zdroje z tamní armády ale novinářům na konci minulého roku předaly informace, že se údajně jedná o 5 až 6 tisíc lidí.

Boje na východě země přitom nadále neutichají. Útok proruských separatistů v obrněných vozidlech na opevněný bod prokyjevských ozbrojených sil můžete vidět zde (zdroj: YouTube, ?????? ?? ???????)

Zde je přehled stavu fronty k dnešnímu večeru tak, jak ho sestavili separatisté (zdroj: YouTube, TheLocal conflict)

Psali jsme také:

Rusové právě prorazili do ulic Mariupolu!

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Ukrajinci nasadili v boji úplně všechno!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku