Putin i Zelenskyj míří do Turecka. Na Erdoganovu inauguraci dorazí v tandemu

Putin i Zelenskyj míří do Turecka. Na Erdoganovu inauguraci dorazí v tandemu
Autor fotografie: CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Putin a Recep Erdogan
31 / 05 / 2023, 11:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prezident Ruské federace Vladimir Putin plánují navštívit inauguraci tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdogana ve dnech 3. až 4. června navštívit Turecko. Informaci přinesl turecký list Hürriyet.

Mnoho zahraničních hlav států přislíbilo účast na sobotní ceremonii, prezident Putin má ale naplánovanou účast na samostatnou zvláštní návštěvu. Po Putinovi přijede do Turecka také ukrajinský prezident Zelenskyj. Během návštěvy Putina a Zelenského se bude diskutovat o průběhu války a o existenci obilného koridoru. 

Odvrácení hladomoru 

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 je vážně narušen ukrajinský vývoz obilí. Přitom na dovozu ukrajinského obilí závisí země jako například 90milionový Egypt a další. Ruská vojenská plavidla nicméně více než čtyři měsíce blokovala ukrajinské přístavy v Černém moři.

Na konci července 2022 zprostředkovaly OSN a Turecko dohodu o otevření bezpečného námořního humanitárního koridoru v Černém moři (Černomořská obilná iniciativa). Od té doby vypravily tři ukrajinské přístavy – Čornomorsk, Oděsa a Južne/Pivdennyj – více než 1 080 lodí plných obilí a jiných potravin.

Odblokování vývozní trasy po moři sice pomohlo řešit globální krizi v oblasti potravinového zabezpečení a přispělo k nižším cenám obilí, situace je však i nadále složitá. Do května 2023 bylo v rámci Černomořské obilné iniciativy vyvezeno více než 30 milionů tun obilí a dalších potravin. Více než polovinu nákladu tvořila kukuřice, na niž nejcitelněji dopadly důsledky blokády ukrajinských zásob na začátku války. 

Zdroj: Hürriyet 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.