Putin jednal s Erdoganem o Sýrii, chválil vojenskou spolupráci

Putin jednal s Erdoganem o Sýrii, chválil vojenskou spolupráci
Autor: flickr.com|Popisek: Vladimir Putin a Recep Erdogan
10 / 03 / 2017, 19:30

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Kremlu sešel se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby projednali situaci v Sýrii. Před začátkem schůzky šéf Kremlu chválil efektivní a těsné kontakty, které podle něj navázaly turecké a ruské vojenské a speciální síly.

Setkání je dalším krokem v normalizaci vztahů mezi Moskvou a Ankarou po krizové pauze zaviněné sestřelením ruského bojového letadla na turecko-syrských hranicích v roce 2015. Urovnání vztahů neprospěla ani loňská vražda ruského velvyslance v Ankaře. Ke sblížení oba státy přivedly společné zájmy v Sýrii, kde ruská a turecká armáda bojují proti teroristům z takzvaného Islámského státu (IS). Podle ruského velení tam postupují koordinovaně.

,,Aktivně pracujeme na řešení akutních krizí, především v Sýrii," řekl novinářům Putin před začátkem rozhovoru. ,,Jsem velmi potěšen, že mohu poznamenat, že naše vojenské a speciální síly navázaly tak těsné a účinné styky. Zdá se, že to čekal jen málokdo," dodal ruský prezident, jehož citovala agentura AP.

Erdogan, který označil Putina za ,,drahého přítele", novinářům řekl, že chce s Ruskem opětovně navázat spolupráci v ekonomické oblasti. Klíčové je pro něj zrušení všech omezení pro turecký obchod a obnovení bezvízového styku. Chce rovněž obnovit jednání o stavbě plynovodu TurkStream a o projektu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. Země dále bude podle Erdogana jednat o dovozu ruských vojenských letadel MC-21.

Rusko a Turecko loni v prosinci vyjednaly příměří, které pomohlo omezit boje mezi jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí, a zaštítily dvě kola mírových rozhovorů mezi vládou a povstalci. Třetí kolo by se mělo konat příští týden.

Putin a Erdogan mají dnes podle ruského tisku posoudit i citlivou otázku kurdských milicí v Sýrii, která Moskvu a Ankaru rozděluje. Zatímco Turecko považuje Kurdy za teroristy, Rusko chce kurdské zástupce zapojit do rozhovorů o urovnání situace v Sýrii.

 

psali jsme:

Putin varuje: Do Sýrie se kdykoliv vrátíme

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace