Putin na oslavách anexe Krymu vzýval "historickou spravedlnost"

Putin na oslavách anexe Krymu vzýval &quote;historickou spravedlnost&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Vladimir Putin
15 / 03 / 2018, 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil anektovaný Krym, který má být jeho poslední cestou mimo Moskvu před nedělními prezidentskými volbami. Při příležitosti výročí anexe hovořil o čtyři roky starých událostech jako o znovunastolení "historické spravedlnosti" a příkladu "skutečné demokracie". Prezidentská kancelář veřejnost ujistila, že s blížícím se volbou hlavy státu Putinova cesta nesouvisí.

Putin si v krymském Simferopolu mimo jiné prohlédl novou halu místního mezinárodního letiště a navštívil stavbu mostu spojujícího Krym s pevninským Ruskem. Program však vyvrcholil mítinkem pořádaným při příležitosti výročí krymského záboru v Sevastopolu.

 "Svým rozhodnutím jste znovu nastolili historickou spravedlnost, která byla narušena za sovětských dob, kdy byl Krym odtržen od Ruska," řekl Putin davu nadšených stoupenců s poukazem na rozhodnutí z roku 1954 připojit poloostrov k Ukrajině.

Šéf Kremlu dnes rovněž připustil, že je stále třeba udělat mnoho pro zvýšení životní úrovně na Krymu. "Když jsme spolu, tvoříme mohutnou sílu schopnou vyřešit i ten nejtěžší úkol," povzbudil obyvatele černomořského poloostrova.

Putin navštívil také stavbu silničního a železničního mostu, který bude nad Kerčským průlivem spojovat Krym s Ruskou pevninou. Se svými 19 kilometry půjde o nejdelší dvouúčelový most v Evropě. Prezident přitom podle agentury TASS nevyloučil, že pro automobilovou dopravu bude most otevřen dříve než v prosinci, jak bylo dosud plánováno. V rozhovoru s dělníky byla řeč o květnu. "Určitě bych byl rád, kdyby ho lidé mohli využívat už během letní sezony," naznačil Putin.

Putin se kampani ostentativně vyhýbá, v Moskvě uskutečnil jediné veřejné shromáždění, jehož se ovšem zúčastnily desetitisíce lidí. Předvolební besedy v rozhlase a televizi nenavštěvuje, přestože mu to zákon ukládá, o nejvyšší vládní úřad se uchází jako nezávislý. Při minulých volbách v roce 2012 byl kandidátem Jednotného Ruska.

Na ukrajinský poloostrov se Putin dostavil dva dny před čtvrtým výročím krymského referenda, které Moskvě posloužilo jako formální odůvodnění násilné anexe. Hlasování se podle Moskvy v březnu 2014 zúčastnilo 80 procent obyvatel regionu a pro "znovusjednocení" s Ruskem se vyslovilo 97 procent hlasujících.

"Svým rozhodnutím jste celému světu ukázali, co je skutečná, a ne falešná demokracie, přišli jste k referendu, učinili jste rozhodnutí a hlasovali pro budoucnost svou i svých dětí," prohlásil Putin na dnešní sevastopolské akci.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku