Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Vladimir Putin
Putinova pozice v Kremlu je složitá, říká novinářka Petra Procházková v rozhovoru pro DVTV.
Novinářka Petra Procházková, která dobře zná reálie současného Ruska, v rozhovoru řekla, že Rusko není možno brát jako demokratickou zemi s demokratickým politickým systémem. I když podle ní existují v Rusku demokratické instituce, tak nejsou funkční. Jako příklad uvedla parlament, který je vázán rozhodnutími Kremlu, jež pouze posvětí. Reálnou moc nemá žádnou.
Co se týče demokratické opozice, ta je podle novinářky v nejhorším stavu od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Nejvýznamnější opoziční politikové už buď v Rusku nejsou, protože byli ,,vyhnáni", nebo byli prostě zlikvidováni, jako třeba v roce 2015 Boris Němcov, velký kritik Kremlu.
Procházková se ale nedomnívá, že by Kreml přímo nechával ,,na zakázku" své politické oponenty fyzicky odstraňovat, ale vytváří uměle podhoubí či atmosféru proto, aby byli tito kritikové i za vydatné pomoci médií systematicky umlčováni. Právě média hrají v této ,,hře" klíčovou úlohu, uvedla v rozhovoru Procházková.
Když nastupoval Putin k moci, tak první věcí, kterou udělal, bylo ovládnutí či převzetí médií, jako v případě NTV. Přese všechno je Putinova role složitá. Vytváří záměrně pocit nejistoty či strachu ve svém týmu nejbližších spolupracovníků, a tím si vynucuje jejich absolutní poslušnost.
Sám však může mít za pár let podle Procházkové problém s předáním moci, protože až nebude na vrcholu moci, bude muset na prezidentskou funkci dosadit někoho, kdo mu bude úplně loajální a nepošle ho třeba do vyhnanství, či jej politicky zlikviduje. Putin podle Procházkové tak ,,nehraje" jen o volby v roce 2018, ale přeneseně i o svůj život a pokojné politické stáří.
psali jsme:
Tajné služby USA: Kampaň, která měla ovlivnit volby, nařídil Putin
Zdroj: video.aktualne.cz