Putin posílá na ruské dezertéry popravčí čety

Putin posílá na ruské dezertéry popravčí čety
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační fotografie
27 / 03 / 2022, 09:00

S tímto šokujícím tvrzením přišel britský portál mirror.co.uk poté, co se ruská armáda ukázala jako zcela neschopná vedení moderní války, s mužstvem, jehož morálka je prakticky neměřitelná, a navíc její část tvoří vojáci základní služby bez jakýchkoliv zkušeností.

Putin údajně posílá za armádou bojující na Ukrajině speciální jednotky či spíše popravčí čety s rozkazem zabít ruské vojáky, kteří se pokusí vyhnout bojům a uprchnout z bojiště.

Mirror čerpá z informací ukrajinských bezpečnostních služeb, které tvrdí, že jim o tomto nemilosrdném postupu říkají ruští váleční zajatci, kteří se s těmito „popravčími četami“ střetli během ruské agrese na Ukrajině. Mimo těchto speciálních jednotek se proslýchají také zprávy o čečenských jednotkách, které mají dezertéry zastavovat.

Nápadně se celá akce podobá situaci za 2. světové války, kdy minimálně na začátku války stály špatně vyzbrojené jednotky složené z vězňů či studentů před volbou umřít palbou Němců před nimi, nebo palbou do zad od jednotek NKVD. Například během bitvy o Stalingrad bylo NKVD popraveno více než 13 000 rudoarmějců a kulku jste mohl dostat i za to, že jste nestřílel po svém vzdávajícím se soudruhovi.

Už na počátku invaze docházelo k přeběhnutí ruských vojáků na ukrajinskou stranu, kde se sami vydali do zajetí, než by pokračovali v boji. A s válkou, která se natahuje v čase, je morálka ruských vojáků nižší a nižší… Případné popravčí čety po vzoru Stalina mohou být tak jen zoufalou snahou nahnat vlastním vojákům větší strach, než mají ze svého protivníka.

Ostatně minimálně informační válku Ukrajina vyhrává na celé čáře a metody jsou občas nejen jemné, jako například zasílání SMS s instrukcemi, jak se mají Rusové vzdát, ale i poměrně brutální, informující vojáky agresora, že s nimi nebudou mít Ukrajinci slitování jako v případě kdy velení ukrajinských speciálních sil vyslalo ostré varování dělostřeleckým jednotkám okupantů:

Zdravíme ruské dělostřelce a blahopřejeme. Poté, co jste svým těžkým ostřelování zasáhli naše mírumilovná města, naše příbuzné a děti, jste se pro nás stali cílem číslo 1. Jste daleko a střílíte na cíle, které nevidíte.

Nevidíte malé děti, staré lidi, domy, školky, školy a nemocnice. Jsou to pro vás jen cíle. Podívejte, vy červi... už o vás máme informace. A pokud nemáme, je otázkou minut je zjistit. Odteď žádní zajatí dělostřelci/raketometčíci. Žádné slitování. Žádné "prosím, nestřílejte".

Každý, kdo se zapojí - a je jedno, zda jako řidič, zaměřovací specialista, velící důstojník - bude poražen jako prase... Už si pro vás jdeme. Zavolejte naposledy mámě. Řekněte jí, že pojdete jako pes. Nejsme jako smrt. Jsme horší!

Zdroj: Mirror.co.uk, Defence News, Twitter

 

Tagy článku