Putin: Rusko bude zlepšovat jaderné zbraně, hrozit s nimi nechce

Putin: Rusko bude zlepšovat jaderné zbraně, hrozit s nimi nechce
Autor fotografie: sevmash.ru|Popisek: Ponorka třídy Borey
21 / 12 / 2015, 08:15

Moskva (ČTK) - Rusko bude zdokonalovat své jaderné zbraně jako odstrašující faktor a prostředek k zajištění bezpečnosti. Uvažuje o použití jaderných zbraní proti IS, ale jen jako "poslední možnost."

Řekl to ruský prezident Vladimir Putin v dokumentu, který včera večer vysílala ruská televize a z něhož v předstihu citovala agentura RIA Novosti.

"Jaderná triáda je základem naší politiky jaderné bezpečnosti, nikdy jsme ale tímto jaderným klackem nemávali a nikdy nebudeme. Nicméně v naší vojenské doktríně jí patří odpovídající místo a odpovídající úloha," zdůrazňuje šéf Kremlu.

Už dříve Putin ale pohrozil, že použije proti bojovníkům IS v Sýrii jaderné hlavice, pokud se nepodaři je zlikvidovat konvenčními zbraněmi. Informaci s odvoláním na ruskou televizi zveřejnil server express.co.uk

"Řízené střel Kalibr odpalované z Černého moře a střely KH-101 se osvědčily jako moderní a vysoce efektivní, a teď už to víme jistě , i přesné zbraně, které mohou být vybaveny jak konvenčními, tak i nukleárními hlavicemi," řekl Putin, ale současně doplnil, že "použití jaderných zbraní při bombardování cílů IS v Sýrii a Iráku by bylo poslední možností....ale doufám, že to nikdy nebude potřeba."

Jadernou triádu tvoří mezikontinentální balistické rakety, strategické bombardéry a jaderné ponorky s balistickými raketami.

Tupolev Tu-95MS, NATO "Bear"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.