Putin: Sestřelení letadla Tureckem je bodnutí do zad

Putin: Sestřelení letadla Tureckem je bodnutí do zad
Autor fotografie: Twitter|Popisek: Rudá je trasa ruského stroje
24 / 11 / 2015, 14:45

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že sestřelení ruského válečného letadla Tureckem v blízkosti syrské hranice je "bodnutí do zad" spáchané "komplici teroristů".

Turecká armáda dnes ráno nad turecko-syrskou hranicí sestřelila ruské bombardovací letadlo Su-24. Podle Ankary piloti nereagovali na několikanásobné varování a pronikli do tureckého vzdušného prostoru. Rusko to kategoricky popřelo a tvrdí, že letadlo bylo nad Sýrií. Agentura Reuters napsala, že od 50. let jde o první případ tak vážné kolize mezi členským státem NATO a Ruskem. Na žádost Turecka se kvůli tomu odpoledne sejde Severoatlantická rada. Zdroj: aljazeera.com

Turecká F-16 sestřelila ruský letoun Su-24, který údajně vletěl do tureckého vzdušného prostoru

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že incident bude mít dopad na rusko-turecké vztahy a že ho považuje za ránu do zad Rusku. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že Turecko jednalo v zájmu obrany svého území a hranice. Už v minulých dnech Turecko poukázalo na to, že Rusko svými operacemi v Sýrii ohrožuje syrské Turkmeny, kteří žijí u turecké hranice.

Právě na jejich vesnici v provincii Latákíja dopadly trosky ruského letadla. Oba piloti se sice katapultovali, ale při seskoku padákem na ně ze země stříleli syrští povstalci a jednoho podle svého prohlášení zasáhli, takže na zem dopadl mrtvý. Druhý pilot je nezvěstný. Ruská armáda pouze oznámila, že s piloty ztratila kontakt. Vyslala do oblasti vrtulníky, aby po pilotech pátrali. Povstalci později oznámili, že zasáhli ruský vrtulník protitankovou střelou.

Za velmi vážný považuje incident také Británie, NATO situaci sleduje a nechá si ji odpoledne vysvětlit od Turků. USA ujistily, že jejich armáda se na střetu nepodílela. Ankara si kvůli incidentu předvolala ruského chargé d´affaires, Rusko zase tureckého vojenského přidělence v Moskvě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.