Putin varuje: Do Sýrie se kdykoliv vrátíme

Putin varuje: Do Sýrie se kdykoliv vrátíme
Autor fotografie: YouTube/screenshot
17 / 03 / 2016, 13:45

"V Sýrii jsme měli úspěch a do několika hodin můžeme být zpět," uvedl ruský prezident.

Moskva - Rusko svou vojenskou intervencí v Sýrii vytvořilo podmínky pro mírový proces. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin. Ruskou misi hodnotil jako úspěch, ale řekl také, že může být kdykoli do několika hodin obnovena. Moskva právě dokončuje stažení části svého kontingentu, které Putin v pondělí nařídil po pěti měsících ruských vojenských operací. Podle Putina se podařilo splnit hlavní cíle. Syrská armáda je nyní posílena, ale Putin řekl, že Moskva ji bude nadále podporovat finančně i při získávání tajných informací.

Podle agentury Interfax Rusko v Sýrii ponechá moderní protivzdušný systém S-400. Putin řekl, že bude použit proti komukoli, kdo ohrozí ruskou armádu.

Prezident uvedl, že ministerstvo obrany vydalo na kampaň v Sýrii 33 miliard rublů (12 miliard korun). V Sýrii se prý prokázala zvyšující se bojeschopnost ruské armády a Putin prohlásil, že účast v "konfliktu je pro armádu lepší než manévry".

Rusko sice stahuje letadla a část vojska, ale jak Putin sdělil, boje proti radikálům budou pokračovat. Prezident doufá, že se Palmýra brzo vrátí světu a zpět do rukou Syřanů. Toto město s bohatými antickými památkami je od loňského května v rukou Islámského státu.

Vrchní velitel ruského vojenského letectva Viktor Bondarev prohlásil, že Rusko dokončí stahování části svého vojenského kontingentu ze Sýrie do dvou až tří dnů. "Myslím, že to vše ukončíme velmi rychle. Za dva až tři dny bude (Putinem) uložená mise hotova," řekl Bondarev, a upřesnil, že do Ruska se vracejí hlavně letadla a vrtulníky, ale odmítl se vyjádřit k jejich počtu. Podle agentury Reuters byla ve středu stažena skoro polovina ruských sil.

Agentura AFP píše, že Rusko nasadilo v Sýrii zhruba padesát útočných letadel, bombardérů a vrtulníků. Moskva nikdy přesné počty o nasazených silách nezveřejnila, odhadovalo se, že Rusko mělo v Sýrii asi 4000 mužů a 80 bojových letadel a vrtulníků.

I po stažení ale část Rusů a vybavení v Sýrii zůstane. Mají se podílet na dohledu nad příměřím, které platí od konce února, a také budou nadále zapojeni do bojů proti teroristům. Radikálních organizací jako Islámský stát nebo fronta An-Nusra se příměří netýká a boje proti nim stále pokračují.

Kreml dnes projevil podiv nad změnou postoje Londýna k ruskému stahování. Britský ministr zahraničí Philip Hammond přirovnal stahování Rusů k situaci, kdy manžel přestane bít svou ženu. Není si prý jist, že jde o skutečné stažení. "Rusko v minulosti hovořilo o stažení také v případě Ukrajiny a pak se ukázalo, že šlo jenom o rotaci jednotek," řekl ministr. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu dnes řekl, že Londýn změnil názor přes noc, protože k původnímu Putinovu ohlášení o stažení se stavěl kladně. (ČTK)

Tagy článku