Putin vzkazuje světu: "Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele"

Putin vzkazuje světu: &quote;Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube / RUPTLY
01 / 12 / 2016, 12:45

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním poselství o stavu federace přislíbil podpořit hospodářský rozvoj a vyjádřil také připravenost spolupracovat s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Moskva (ČTK) - Během zhruba sedmdesátiminutového projevu Putin hovořil také o tom, že Rusko bude pokračovat ve svém demokratickém kurzu a že Rusové opět ukázali ochotu bránit nezávislost vlasti.

"Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele," řekl Putin. Moskva se podle něj chce podílet na řešení globálních problémů a Rusko spolu se Spojenými státy nese zodpovědnost za světovou bezpečnost. Od Trumpa očekává Putin spolupráci v boji proti terorismu.

Velkou část projevu ruský prezident věnoval problematické hospodářské situaci. Očekává, že letošní pokles hrubého domácího produktu (HDP) dosáhne 0,6 procenta, zatímco loni to bylo 3,7 procenta. Zlepšení předpokládá i v případě inflace, která by se letos mohla zastavit na 5,8 procenta. Reálný inflační cíl na příští rok jsou podle něj čtyři procenta, což je i předpoklad pro ekonomický růst.

Za hlavní problémy ruské ekonomiky prezident považuje vnitřní potíže, jako je nedostatek investic, technologií a odborníků. Cestu k oživení ekonomiky vidí ve stabilním bankovním sektoru, který bude schopen poskytovat půjčky firmám v průmyslu i ve službách, ale i ve změně daňového systému. Do května nadcházejícího roku vláda podle Putina předloží dlouhodobý plán rozvoje hospodářství, který má posílit postavení Ruska v globální ekonomice.

Putin v poselství hovořil také o tom, že Rusko v dlouhodobém horizontu vnímá Asii jako středobod zájmů a vztahů. Ocenil úsilí Japonska o větší hospodářské vazby s Moskvou, partnerství s Indií zase označil za prioritu Ruska.

Prezident se zmínil také o budovaném mostě na anektovaný ukrajinský poloostrov Krym, po kterém by auta měla začít jezdit do konce roku 2018. Stavba, kterou Moskva považuje za strategickou, neboť přímo propojí Krym s Ruskem, odpovídá podle Putina časovému harmonogramu.

Putin s poselstvím před poslance Státní dumy a Rady federace předstoupil počtrnácté, tuto povinnost ruské hlavě státu ukládá ústava. Stejně jako v minulých letech promluvil k zákonodárcům ve Velkém kremelském sále.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.