Putinova GRU draždí USA: Nehoda nebo náhoda elektrárny v Záporoží?

Putinova GRU draždí USA: Nehoda nebo náhoda elektrárny v Záporoží?
Autor: Wikipedia|Popisek: ??????????? ???
09 / 01 / 2015, 08:30

9.1.2015 / Dvě nehody během jednoho měsíce, které nakonec vyústily až v odstavení jednoho bloku elektrárny, už nemusí být náhody, tím spíše, že situace na Ukrajině je velmi nestabilní.
Zdroj: cernoch.blog.idnes.cz

Kdyby se „nehoda“ v jaderné elektrárně v ukrajinském městě Záporoží stala před dvěma lety, každý by nad tím mávnul rukou, už jen proto, že by se to z tuzemského tisku ani nedověděl (o nehodě jsme již psali v našem článku "Nehoda v ukrajinské jaderné elektrárně")

V dějinách mezinárodních vztahů mezi Ruskem a USA resp. mezi východním a západním blokem jsou známy různé nátlakové akce vedené na diplomatickém poli i mimo něj. Obě strany si vzájemně bojkotovaly demonstrativně účast na olympiádách, posílaly si ostré diplomatické nóty, stanovovaly si demarkační linie, uvalovaly blokády, embarga, sankce atd. Tvrdý boj, který nám civilistům zůstal utajen, se odehrával samozřejmě na úrovni kontrarozvědek. Dvojití agenti se cenili zlatem, průmyslové a vojenské špionáže patřily na denní pořádek obou mocností.

Nedávno jsem si přečetl knihu Akvárium od bývalého agenta GRU Viktora Suvorova, který svou vlast zradil, informace předal nepříteli a nakonec také praktiky tajné vojenské služby GRU popsal v několika knihách, mimo jiné i ve zmíněném Akváriu.

Když si k těmto informacím přimotáte pravidelné útržky z Wikileaks Edwarda Snowdena o činnosti CIA a třeba zprávu o tom, že v roce 2010 odhalili v íránských jaderných zařízeních záhadný izraelskoamerický počítačový virus Stuxnet, který dokázal íránský jaderný program zpomalit a podle některých expertů dokonce vrátit o několik let zpátky, nemusí se Vám nehody v Záporoží jevit jako náhodné. Ba naopak, může se jednat o další nátlakovou hru ze strany Ruska. Že by prezident Putin brnkal jadrně Američanům na nervy?

Jaderná elektrárna ve východoukrajinském Záporoží je s výkonem 5000 MW největší zařízením svého druhu v Evropě. Má strategickou polohu ještě z toho hlediska, že východní Ukrajina je plná břidlicového plynu, suroviny, která je podle některých médií hlavním jablkem sváru.

Nechce se mi ani domyslet, že by prezidenti Putin nebo Obama nechali situaci zajít tak daleko, že by se tato oblast stala na několik desetiletí neobyvatelnou, natož pak, aby se tu těžil břidlicový plyn.

Snad si jsou oba mocnáři vědomi následků zmáčknutí červeného tlačítka, ať už by bylo od jaderných hlavic nebo od reaktoru jaderné elektrárny. Pevně Doufejme, že Černobyl a Fukušimu nedoplní ještě Záporoží?

Blogger Marek Černoch.

Psali jsme také:

Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace