Putinova loutka hovořila o chybách Ruska a Běloruska. Ukrajinskou otázku jsme měli vyřešit v letech 2014 a 2015, řekl Lukašenko

Putinova loutka hovořila o chybách Ruska a Běloruska. Ukrajinskou otázku jsme měli vyřešit v letech 2014 a 2015, řekl Lukašenko
Autor fotografie: OSCE Parliamentary Assembly, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Alexandr Lukašenko
03 / 06 / 2023, 12:00

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se rozhovořil o ukrajinské otázce a úloze Ruska a Běloruska v ní.

,,Jedinou chybou, kterou jsme udělali, bylo pravděpodobně to, že jsme tuto otázku (ukrajinskou) nevyřešili v letech 2014-2015, kdy Ukrajina neměla armádu. Chtěli jsme to vyřešit pokojně. Tento čas však (Ukrajinci) využili k vytvoření bojeschopných ozbrojených sil," řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko v Minsku.

,,Viděli jsme, že se invaze blíží," prohlásil Lukašenko s odkazem na ruskou invazi. ,,Kdyby válka nevypukla loni, začala by později, ale s horšími podmínkami pro Rusko a Bělorusko," míní běloruský diktátor. Lukašenkovo ​​prohlášení podle serveru Politico naznačuje, že se plně vyrovnal se svou rolí loutky Vladimira Putina.

Téměř tři desetiletí u moci udržoval Lukašenko toxický vztah s Vladimirem Putinem, balancující mezi láskou a nenávistí. Ale poté, co mu Kreml pomohl potlačit masové pouliční protesty po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020, vsadil běloruský diktátor vše na Putina a pomohl Moskvě zahájit v únoru 2022 z běloruského území rozsáhlou invazi na Ukrajinu, jež trvá dodnes.

 

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.