Putinova nemoc: Rakovina, operace a dvojník na ,,scéně"

Putinova nemoc: Rakovina, operace a dvojník na ,,scéně&quote;
Autor fotografie: Global Panorama, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Vladimir Putin
01 / 06 / 2022, 13:00

V posledních týdnech jde v podstatě o vděčné, ale současně aktuální téma - zdravotní stav ruského prezidenta Vladimira Putina. Jak je na tom doopravdy, však s jistotou nedokážeme říct, protože Kreml přirozeně filtruje informace kvůli propagandistickým důvodům. V médiích se však skloňuje ve všech pádech, že Putin má trpět rakovinou.

Před několika měsíci, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu propukly spekulace o zdravotním stavu Vladimira Putina. Jak je patrné na četných televizních záběrech, řeč těla kremelského vládce vzbuzuje mnoho otazníků, jestli je Putin dále schopen vykonávat kompetentně a plnohodnotně svůj úřad.

Média a pozorovatelé si všímají především třesu ruky, nepříliš jisté chůze, která občas připomíná kulhání, nepřirozeně oteklé tváře a tiků ve tváři. Putin má být nervóznější a popudlivější směrem k okolí a rovněž odtažitější.

Podle některých, nicméně nepotvrzených zdrojů mají být Putinovy pravomoce rozdělené mezi více lidí kvůli jeho zhoršenému zdraví, protože sám už není údajně schopen vykonávat svou funkci.

K informacím, že Putinovo zdraví vykazuje znatelné známky churavosti, přispěl na začátku měsíce také sítích údajný generálporučík zahraniční rozvědky SVR alias Viktor Michajlovič, který na svém youtubovém kanálu uvedl, že Putin trpí rakovinou a jeho operace již nelze dále odkládat.

Předminulý týden měl Putin podstoupit podle stejného zdroje operaci, která měla zastavit postupující rakovinu (žaludku, krve či štítné žlázy). Zákrok měl dopadnout úspěšně a prezident se údajně nachází v rekonvalescenční fázi.

Nicméně další spekulace o Putinově zdraví přiživily nedávné zprávy. Před několika dny totiž probleskly médii zprávy ze zdrojů z britské tajné služby MI6, podle nichž už Putin nežije a na veřejnosti za něho vystupuje jeho dvojník. Právě dvojník už měl vystupovat na moskevské přehlídce ke Dni vítězství 9. května. Výše zmíněnou zprávu je nutno na druhé straně zařadit spíše do kategorie senzačních.

Do jaké míry jsou pravdivé výše uvedené informace, nelze s určitostí říct, protože Kreml popírá, že by byl Putin vážně nemocný. Nejnověji učinil prohlášení ministr zahraničí Sergej Lavrov, který uvedl, že Putin je zcela zdráv. Nicméně i kdyby tomu tak nebylo, čemuž nasvědčuje více indicií, tak Moskva z propagandistických důvodů informace o případné vážné nemoci hlavy státu nezveřejní a koneckonců to nedělá žádný autoritativní či diktátorský režim, protože by ,,nepříteli", v tomto případě Západu, ukázal slabost. Na druhé straně je zřejmé, jak je patrné z Putinových veřejných vystoupení, že Putinovo zdraví rozhodně není perfektní.

Otázkou tak zůstává, zda vydrží vykonávat funkci další dvě šestiletá období, v nichž může kandidovat, respektive obhajovat funkci, a která si nechal příslušným zákonem schválit. Pokud by Putin kandidoval v roce 2030 a formálně se stal staronovým prezidentem, opouštěl by funkci v roce 2036, kdy by mu bylo již 84 let. A velkým otazníkem tak je, zda by zdravotně výkon nejvyšší ruské ústavní funkce zvládl a neodstoupil by kvůli zdravotním problémům již během svého mandátu.


Zdroj: metro.co.uk

Tagy článku