Putinova porážka. Armáda nesplnila jeho rozkaz, o Donbas a Luhansk se stále bojuje

Putinova porážka. Armáda nesplnila jeho rozkaz, o Donbas a Luhansk se stále bojuje
Autor fotografie: Mil.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Ruský tank ukořistěný Ukrajinci
01 / 04 / 2023, 16:00

Ruský projekt velké zimní ofenzívy na Donbasu ztroskotal. Britská vojenská rozvědka odhadla, že okupanti dosáhli marginálních zisků za cenu desítek tisíc obětí.

Za posledních 24 hodin ozbrojené síly odrazily na frontě 70 ruských útoků, uvedl ukrajinský generální štáb v prohlášení. 

Video: YouTube

Ministerstvo obrany Spojeného království připomnělo slova náčelníka ruského generálního štábu generála Valerije Gerasimova z 11. ledna, kdy převzal velení nad tím, čemu Rusové říkají „zvláštní vojenská operace“ na Ukrajině s cílem připravit a zahájit ofenzívu s cílem rozšířit ruskou kontrolu nad celý Donbas.

„O osmdesát dní později je jasné, že tento plán selhal. Na několika osách fronty na Donbasu dosáhly ruské síly jen okrajových zisků za cenu desítek tisíc obětí, což do značné míry promrhalo výhodu lidské síly získané při podzimní částečné mobilizaci“ tvrdí britská rozvědka.

Už měsíce se Rusové snaží obklíčit a dobýt Bachmut, urputné boje probíhají také o Avdijivku, Lyman a Marijinku. Ruská armáda chce tím směrem převzít hlavní tahy. Za posledních 24 hodin tam Ukrajinci odrazili přes 70 útoků.

Ukrajinská vojenská rozvědka na začátku února informovala, že Vladimir Putin nařídil svým vojákům, aby do března obsadili území Doněcké a Luhanské oblasti.

Vysloužilý náměstek britského letectva maršál Sean Bell uvedl, že tempo ruských útočných operací na Ukrajině se snížilo o 80 procent. ,,Kreml proto bude nucen změnit taktiku a soustředit se nikoli na útok, ale na obranu proti očekávanému ukrajinskému protiútoku," uvedl analytik.

„Obě strany pravděpodobně skončí rok vyčerpané. Britská rmáda předpovídá, že možná se změněnou frontovou linií, ale ve slepé uličce, protože ani jeden nebude mít zdroje – lidské ani materiální – k tomu, aby učinil rozhodující krok."

Zdroj: tvp.info

Tagy článku