Putinova taktika proti Moldavsku? Rusko napadá zemi zevnitř

Putinova taktika proti Moldavsku? Rusko napadá zemi zevnitř
Autor fotografie: Andreas Klamm, flickr (CC BY-SA 2.0|Popisek: Vladimir Putin
03 / 01 / 2023, 08:30

Bývalý rumunský ministr obrany Vasile Dincu varoval, že Rusko bude v roce 2023 provádět destabilizační aktivity, aby zastavilo proevropský kurz Moldavska.

Není pochyb, že také Moldavsko se dostává do ruského hledáčku, informuje server tvp.info.  Rusko na tuto zemi nemusí zaútočit tak, jako to udělalo v případě Ukrajiny. „Rusko napadá Moldavsko zevnitř. Nemusí na to vojensky zaútočit zvenčí. Vliv Moskvy v této zemi je bohužel velmi silný, řekl Vasile Dincu, kterého cituje portál Kišiněv Deschide.

Rumunský politik poukázal na to, že ,,Moldavsko je v nebezpečí kvůli vlně protestů proti prezidentce Maie Sanduové, kterou vyvolal Kreml."

Výrok bývalého šéfa rumunského ministerstva obrany souvisí s debatou o slovech Alexandru Musteaty, šéfa moldavských bezpečnostních služeb, která probíhá od druhé poloviny prosince. Uvedl, že úřady v Kišiněvě mají informace, že Rusko má údajně plán na invazi do Moldavska na začátku roku 2023.

Moldavská prezidentka Sanduová minulý pátek popřela, že by Moldavsko v současnosti ohrožovala ruská invaze. Upozornila, že díky postupu ukrajinské armády se podařilo odtlačit ruské síly, a odstranit tak vojenskou hrozbu od hranic Moldavska. ,,V současné době neexistují žádné přímé hrozby pro bezpečnost a územní celistvost Moldavska ," ujistil Sanduová.

Nicméně další vývoj není na druhé straně jistý. V případě Ukrajiny ještě před rokem málokdo řekl, že může být cílem ruské agrese, a přece se tak stalo. Moldavsko se tak musí mít na pozoru, protože prozápadní kurz Moskvu evidentně dráždí.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace