Putinova válka uspíšila demografický kolaps v Rusku: Muži umírají ve věku 60 let

Putinova válka uspíšila demografický kolaps v Rusku: Muži umírají ve věku 60 let
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
07 / 03 / 2023, 09:00

Podle mnoha analýz ještě více válka na Ukrajině zhoršila demografickou křivku ruského obyvatelstva, což potvrzuje nyní i britský týdeník The Economist.

,,Za poslední tři roky – v důsledku válek, pandemií a exodu obyvatelstva – Rusko ztratilo asi o 2 miliony lidí více, než by bylo bez těchto faktorů. (...) Počet Rusů narozených v dubnu 2022 nebyl vyšší než v měsících nacistické okupace. Počet žen převyšuje počet mužů minimálně o 10 milionů," napsal týdeník The Economist.

The Economist poukazuje na to, že válka proti Ukrajině zhoršila trendy, které jsou patrné již nějakou dobu. Podle západních odhadů bylo za poslední rok zabito nebo zraněno 175 000 až 200 000 lidí, ruských vojáků, a ještě do toho statisíce mladých a vzdělaných lidí uprchly před mobilizací do zahraničí.

OSN předpovídá, že pokud budou současné trendy pokračovat i za 50 let, mohla by se ruská populace snížit na 120 milionů lidí ze 145 milionů v roce 2021. Populace Ruska zaznamenala v posledních desetiletích prudký pokles, po kterém následovalo částečné oživení (díky období vysoké imigrace a štědřejším přídavkům na děti po roce 2007), po němž následoval opětovný pokles.

Podle Státního statistického úřadu se v letech 2020 a 2021 počet obyvatel země snížil celkem o 1,3 milionu a počet zemřelých převýšil počet narozených o 1,7 milionu. Pokles byl největší u etnických Rusů, kterých podle sčítání z roku 2021 v letech 2010-21 kleslo o 5,4 milionu. Jejich podíl na populaci klesl ze 78 procent až na 72 procent.  

Čísla odrážejí výrazně negativní dopady pandemie Covid-19. Oficiální počet obětí je 388 091, ale Economist odhaduje, že je mnohem vyšší. Rusko mohlo zažít nejvyšší počet úmrtí na koronavirus po Indi. Pokud sečteme oběti pandemie, úmrtí mezi vojáky a lidi prchající před mobilizací, tak v období 2020 až 2023 Rusko ztratilo 1,9 milionu až 2,8 milionu lidí,“ dodává deník. Výše uvedené faktory pak podle The Economist může znamenat, že úbytek počtu Rusů, kteří by mohli vstoupit do armády, v praxi ztíží provádění pravidelných jarních odvodů.

Celkový efekt demografického poklesu bude v Rusku hluboká změna k horšímu. Většina zemí, které zažily pokles populace, se dokázala vyhnout velkým sociálním otřesům. V Rusku to může být jiné. Pokles populace je spojen s nárůstem chudoby: střední délka života ruských mužů při narození klesla z 68,8 v roce 2019 na 64,2 v roce 2021, částečně kvůli pandemii a částečně kvůli nemocem souvisejícím s alkoholem. Rusové nyní umírají o šest let dříve než muži v Bangladéši a o 18 let dříve než muži v Japonsku.

Demografická katastrofa na druhé straně podle týdeníku The Economist nijak neumenšila chuť Vladimira Putina po dobývání, ale udělala z Ruska menší, méně vzdělanou a chudší zemi, kde mladí lidé utíkají a muži umírají ve věku 60 let. Invaze je lidskou katastrofou, a to nejen pro Ukrajince.

Zdroj: tvp.info


Tagy článku