Putinovi propagandisté: Anton Krasovskij - zaslepený cynik, který chce topit ukrajinské děti v silném proudu

Putinovi propagandisté: Anton Krasovskij - zaslepený cynik, který chce topit ukrajinské děti v silném proudu
Autor fotografie: Balšaja igra, CC BY 3.0|Popisek: Anton Krasovskij
13 / 11 / 2022, 11:00

V našem seriálu o výrazných kremelských propagandistech si dnes vezmeme na paškál Antona Krasovského, který neblaze proslul několika skandálními výroky.

Svérázný, verbálně ostře štiplavý, cynický, fanatický. Tak bychom mohli ve stručnosti vykreslit Antona Krasovského, jenž tvoří další článek v dlouhém řetězu kremelských propagandistů, kteří dostávají v ruských sdělovacích prostředcích široký prostor. Krasovskij, narozen 1975, je televizní moderátor, novinář, ale také poměrně hlasitý aktivista za práva homosexuálů.

V roce 2012 začal pracovat pro prokemelský televizní kanál TV Kontr, kde byl kromě něho hlavní figurou také scénárista a spisovatel Sergej Minajev. O rok později Krasovskij šokoval publikum, když se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci. ,,Jsem gay, stejně lidskou bytostí jako prezident Putin a premiér Medveděv a poslanci Dumy," prohlásil Krasovskij v přímém přenosu v souvislosti v připravovaným zákazem ,,homosexuální propagandy" v Rusku, tedy veřejným rozšiřováním materiálů, které by plédovaly za práva gayů.

Šokované vedení televize  se rozhodlo rychle se Krasovského zbavit a z televize jej bez milosti vyhodilo. Podle některých zdrojů ještě týž den, kdy pronesl tyto výroky, v ruských podmínkách něco nevídaného a málo obvyklého, na druhé straně ale také odvážného.

Krasovskij po svém vyhazovu kritizoval ruskou společnost, jakým způsobem k homosexuální tématice přistupuje. Podle něho je zřejmé, že v ruské společnosti vykvasila nepředstíraná homofobie, přiživovaná státním aparátem. Zajímavé však je, že v říjnu tohoto roku podpořil schválení zákona, který by zakazoval ,,LGBT propagandu", přičemž v roce 2013 mluvil ještě jinak a naopak nabádal gaye, aby v Rusku bojovali za svá práva.

Odhlédneme-li od výše zmíněné problematiky, je Krasovskij stejně jako jeho propagandističtí kolegové zastáncem ruské vojenské agrese na Ukrajině. V tomto směru si stačil připsat na konto několik velmi kontroverzních prohlášení. Těm dává volný průchod ve vysílání kanálu Russia Today (RT). Proti Ukrajině je Krasovskij, který je rovněž na sankčním seznamu EU, zvlášť vysazený. ,,Ukrajina jako stát nesmí existovat a my se zasadíme o to, aby opravdu neexistovala," prohlásil kremelský propagandista.

V této souvislosti souhlasil, aby byla spálena i ukrajinská ústava. Podle jeho názoru vlastně Ukrajina neexistuje, protože je součástí Ruska, což ,,každý Rus ví". Ukrajince sám Krasovskij vnímá jako ,,podlidi". Své ,,vrcholné číslo" si Krasovskij schoval do těchto dnů, když ve vysílání kanálu RT vyzval k topení a upalování ukrajinských dětí (SM informoval). ,,Měly být utopeny v řece Tysyn, přesně tam, kde plavou kachny," řekl Krasovskij. A vzápětí dodal, že by se tak mělo stát v silném proudu.

I pro šéfku televize Margaritu Simonjanovou toto prohlášení bylo už moc a s Krasovským byla přerušena spolupráce. ,,Nemohu věřit tomu, že Krasovskij myslí vážně to, co řekl ve vysílání, to znamená, že by se měly děti topit," napsala Simonjanová. Krasovskij následně zpytoval svědomí, když nahrál nekolikaminutové video s omluvou, kde například hovoří o tom, že ,,každá slza dítěte je mojí bolestí, mou noční můrou." Otázkou na druhé straně je, do jaké míry lze Krasovskému jeho lítost věřit.

Krasovskij je v kremelské propagandistické mašinérii svérázným úkazem, který nejde pro ostré slovo daleko. Výroky o topení ukrajinských dětí však zašel už daleko. Uvidíme, jestli s ním RT opět naváže spolupráci, protože byla pouze přerušena, nikoliv ukončena. Pokud bude obnovena, je jasné, že se Krasovskij bude muset ve svých slovech mírnit.

Zdroj: CBS News, The Guardian


Tagy článku