Putinovi propagandisté: Margarita Simonjanová - ,,první dáma" ruské propagandy, co pálí ostrými po Ukrajině

Putinovi propagandisté: Margarita Simonjanová - ,,první dáma&quote; ruské propagandy, co pálí ostrými po Ukrajině
Autor fotografie: flickr (public domain)|Popisek: Margarita Simonjanová a Vladimir Putin
28 / 11 / 2022, 14:00

Hlavní tváří ruské propagandy je ambiciózní mladá žena Margarita Simonjanová, jejíž prokremelská zaslepenost je v podstatě až bezbřehá.

Margarita Simonjanová patří k ústředním postavám prokremelské propagandy. Ambiciózní  žena stihla ve 42 letech udělat poměrně slušnou kariéru, kterou nastartovala v mladém věku. Simonjanová se narodila v roce 1980 v arménské rodině. Poté, co absolvovala středoškolská studia, strávila rok v americké rodině v rámci výměnného programu. Následně v Rusku vystudovala žurnalistiku na Kubáňské státní univerzitě v Krasnodaru, na vysoké škole pracovala jako redaktorka rozhlasové a televizní společnosti Krasnodar, v 19 letech se úspěšně uvedla jako válečná reportérka během druhé čečenské války. V pouhých 20 letech již vedla zpravodajství TRK Krasnodar.

Její budoucí žurnalistické (propagandistické) dráze tak už nic nestálo v cestě vzhledem k jejím loajálním politickým postojům. O tom svědčí i fakt, že je členkou strany Jednotné Rusko, s Vladimirem Putinem ji pojí úzké vazby. Před deseti lety byla i velmi aktivní členkou jeho volebního štábu. V roce 2005 byla Simonjanová jmenována vedoucí redaktorkou propagandistické stanice Russia Today (RT) a stává se po celém Rusku velmi známou mediální figurou, své pozice beze zbytku využívá k šíření nejrůznějších propagandistických výroků, které kryje pláštíkem univerzálního ,,ruského pohledu na svět".

Stejně jako její kolegové, Anton Krasovskij, Vladimir Solovjov a další přivítala i Simonjanová ruskou invazi na Ukrajinu, a to přímo s neskrývaným nadšením. Předtím horovala za uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. ,,Proč tady není šampaňské, tomu nerozumím. Čekala jsem na to osm let," řekla Simonjanová poté, co Putin legislativně uznal nezávislost separatistických republik. Simonjanová už v lednu 2021 plédovala pro to, aby Rusko anektovalo region Donbasu. Prohlásila, že obyvatelé Donbasu by měli mít možnost se stát Rusy a vyzvala v této souvislosti Rusko, aby ,,je vzalo k sobě domů".

Prokremelská propagandistka Simonjanová je známá svými ostrými, demagogickými a hlavně nepravdivými výpady vůči Ukrajině, kterou považuje za nacistickou, v jejím čele pak stojí ,,náckové", jako je prezident Volodymyr Zelenskyj. Propagandistka si také stěžuje na útlak Rusů, a to nejen na Ukrajině, ale i v České republice. 

V dubnu tohoto roku, kdy dva měsíce zuřila válka na Ukrajině, se otevřeně v diskusním pořadu přiklonila k podpoře vývoje, který směřuje ke třetí světové válce a použití jaderných zbraní ze strany Ruska. Nasazení těchto smrtonosných zbraňových prostředků však vyloučili vrcholní kremelští političtí představitelé. Otázkou je, nakolik se jim dá věřit v případě, že Ukrajina bude i nadále pokračovat v úspěšných protiofenzivách. Není divu, že se stejně jako její kolegové dostala za své neomalené výroky na sankční listinu Evropské unie. Na Ukrajinu má zakázán vstup, což zřejmě nepřekvapí.

Simonjanová je vdaná od roku 2022 za rusko-arménského herce a režiséra Tigrana Keosajana, vychovávají spolu tři děti, dvě dcery a syna. Pár tvoří už deset let. Simonjanová je bez nadsázky ,,první dámou" prokremelské propagandy a je velmi pravděpodobné, že to tak vzhledem k jejím vazbám na Putina a další přední ruské činitele zůstane i dál.

Zdroj: Reuters

Tagy článku